Dzień dobry 🙂
Zapraszamy na, jak zawsze darmowe, spotkanie Wrocławskiej grupy pasjonatów technologii Microsoft SQL Server oraz Data Platform.
Spotkanie odbędzie się 20.03 tradycyjnie w Pub Wędrówki na Podwalu.
➡️ Agenda spotkania:
18:00 – 18:10 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 Advanced Content Lifecycle Management for Power BI – Przemysław Sapkowski
19:10 – 20:00 Networking, pizza
20:00 – 21:00 Od logów do wniosków: Lepiej zrozum użycie i wydajność swojego raportu Power BI – Ewa Paranycz
21:00 Zakończenie
➡️ Abstrakty Sesji:
➡️ BIO prelegentów:
Dziękujemy partnerom grupy za wsparcie – dzięki nim możemy spotykać się w tak fajnym miejscu 🙂
* Accenture
* Volvo
* Twoja firma? 🙂
➡️ W komentarzach nasi Partnerzy opowiedzą coś o sobie i się przywitają.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się, można znaleźć tam ciekawe rzeczy!
➡️
Gdyby i Twoja firma szukała okazji do współpracy to zachęcamy do kontaktu 🙂
Pozdrawiamy serdecznie,
Rafał Zakrzewski
Robert Tomaszek
Cześć!
Zapraszamy na 27. spotkanie Trójmiejskiej Grupy Data Community!
Spotkanie odbędzie się w Gdyńskim biurze naszego sponsora – firmy DNV!
Przygotujcie się na solidną dawkę wiedzy i inspiracji – będziemy zgłębiać nowoczesne metody wyszukiwania danych oraz zastosowania AI w analizie SQL. To świetna okazja, by poznać praktyczne rozwiązania i wymienić się doświadczeniami z innymi entuzjastami danych!
Udział w wydarzeniu jest jak zawsze bezpłatny, jednak ze względów logistycznych prosimy o rejestrację przez Meetup oraz przybycie przed 18:00.
Szczegóły wydarzenia
📅 Data: Środa, 19 marca
⏰ Godzina: 18:00
📍 Miejsce: Biuro DNV, Ul. Łużycka 6E, Gdynia
Jest to budynek C (ten z Logiem DNV na górze). Sala znajduje się na parterze – po lewej od wejścia do budynku.
Najbliższa stacja SKM: Gdynia Redłowo.
Miejsca do parkowania: wzdłuż ulicy Łużyckiej (o tej porze powinny być puste)
Agenda
Wyobraź sobie, że szukasz odpowiedzi, ale nie wiesz, czy potrzebujesz obrazu, tabeli czy zwykłego tekstu — nie mówiąc już o tym, jakie słowa kluczowe wpisać. Jak znaleźć dokładnie to, czego szukasz, jeśli nawet Ty sam nie masz pewności, czego potrzebujesz? Tutaj wkraczają wektorowe bazy danych — inteligentny sposób przechowywania i wyszukiwania informacji, który polega na zrozumieniu znaczenia kryjącego się za treścią, a nie samych słów.
W trakcie tej prezentacji wyjaśnimy, czym są wektory, zbadamy rosnący krajobraz wektorowych baz danych i pokażemy jak są wykorzystywane w nowoczesnych aplikacjach, takich jak wyszukiwarki, systemy rekomendacji czy narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Odkryjemy także kluczowe zasady, które sprawiają, że ten typ baz danych jest tak skuteczny — od znajdowania trafnych wyników, przez eliminację szumu, po uporządkowanie odpowiedzi według ich istotności.
Niezależnie od tego, czy dopiero poznajesz tematykę wektorów, czy zastanawiasz się, jak mógłbyś wykorzystać wyszukiwanie wektorowe w swoich projektach, ta sesja dostarczy Ci jasnych wyjaśnień i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć się w świecie baz danych wektorowych.
Agenci AI są programami, które mogą wchodzić w interakcję ze swoim otoczeniem, zbierać dane i podejmować autonomiczne decyzje co do dalszych działań na podstawie zdefiniowanego zadania. Jednym z rodzajów ich wykorzystania jest przetwarzanie i analiza danych dostępnych w bazach SQL. Podczas prelekcji opowiem o sposobie działania tego rodzaju agentów, przedstawię popularne frameworki do ich budowy oraz omówię realne wdrożenie pozwalające w szybki sposób pozyskiwać informację z bazy danych. W tym przypadku agent AI na podstawie pytania użytkownika decyduje jakie informacje powinien pozyskać z dokumentacji bazy oraz jakie zapytanie SQL stworzyć.
Nasi prelegenci:
Hubert Jegierski
Machine Learning Engineer od ponad 8 lat rozwijający i wdrażający rozwiązania oparte na AI i ML, łącząc doświadczenie akademickie i przemysłowe. Pracował przy projektach o szerokim zakresie zastosowań AI i ML, w tym przetwarzaniu języka naturalnego (NLP), predictive maintenance, detekcji anomalii oraz analizy danych biomedycznych. Obecnie skupia się na zastosowaniach modeli LLM w zarządzaniu wiedzą, takich jak weryfikacja faktów w dokumentach, wsparcie sprzedażowe czy wyszukiwanie informacji.
Paweł Ekk-Cierniakowski
Od ponad 10 lat zawodowo zajmuje się analityką danych jako data scientist, lider zespołu i kierownik projektu. Brał udział w wielu projektach z obszaru zaawansowanej analityki danych, takich jak monitorowanie linii produkcyjnych, analiza opinii, detekcja fraudów i prognozowanie cen. Jego główne doświadczenie i zainteresowania dotyczą branży farmaceutycznej i ochrony zdrowia, ale brał udział w projektach z różnych obszarów, takich jak finanse, media, handel detaliczny, energetyka i rolnictwo. Obecnie odpowiada za projektowanie i wdrażanie rozwiązań danych, głównie z zakresu uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Swoją wiedzą dzieli się jako trener data science, wykładowca i prelegent na konferencjach. Współautor prac naukowych, głównie z zakresu medycyny i statystyki, publikowanych m.in. w czasopismach z listy filadelfijskiej.
Zgłoś swój temat!
Masz wiedzę, którą chcesz podzielić się z innymi? Chcesz zgłębić ciekawy temat, podzielić się case study lub spróbować swoich sił jako prelegent? Skontaktuj się z nami – oferujemy pełne wsparcie! Pisz na trojmiasto@datacommunity.pl.
Serdecznie zapraszamy!
Zapisz się poprzez meetup!Zapraszamy na spotkanie w Bydgoszczy. Natalia opowie nam czym jest Planner w Teamsach i jak do odpytywać przez API a nastepnie Mariusz pokaże czy SAS tokeny są bezpieczne czy może lepiej poszukać innego sposobu na podłączenie się do storage account.
Czas i miejsce:
26.02.2025, 17:15
Starówka Office
ul. Długa 16
Bydgoszcz
Agenda:
17:00 do 17:15 Wprowadzenie
17:20 do 18:10 Natalia Warszewska – „Automatyzacja tablic Kanban z Microsoft Planner REST API”
18:10 do 18:35 pizza, networking
18:35 do 19:25 Mariusz Wójcik – „SAS Tokeny – Klucz do Danych czy Otwarta Brama do Ataku?”
O wystąpieniach:
Automatyzacja tablic Kanban z Microsoft Planner REST API
W dynamicznych środowiskach projektowych automatyzacja zarządzania zadaniami jest kluczowa dla efektywności zespołu. W trakcie tej sesji pokażę, jak wykorzystać Planner REST API oraz Teams REST API do automatycznego tworzenia i zarządzania tablicami Kanban w Microsoft Planner.
Mamy projekt, znamy jego kluczowe kroki i zadania. Chcemy stworzyć tablicę Kanban, która efektywnie wesprze pracę zespołu. Z wykorzystaniem Planner REST API przejdziemy przez proces tworzenia grupy w Microsoft Teams, instancji Plannera oraz organizowania zadań w odpowiednich bucketach – wraz z przypisaniem ich do zespołu. Celem jest proste i precyzyjne zautomatyzowanie kroków, które dotąd były wykonywane ręcznie.
SAS Tokeny – Klucz do Danych czy Otwarta Brama do Ataku?
SAS tokeny (Shared Access Signatures) w Azure Storage to potężne narzędzie, które pozwala precyzyjnie kontrolować dostęp do danych – ograniczając go czasowo, sieciowo i pod względem uprawnień. Mogą być jednak zarówno kluczem do bezpiecznego zarządzania danymi, jak i otwartą bramą dla atakujących, jeśli nie są używane prawidłowo.
W tej sesji zgłębimy mechanizmy działania SAS tokenów – od ich typów (service, account, ad-hoc), przez konfigurację, aż po wpływ polityk bezpieczeństwa, takich jak ACL, firewall, Private Link i ograniczenia sieciowe. Omówimy również najczęstsze błędy, które prowadzą do nieautoryzowanego dostępu, oraz najlepsze praktyki, które pomogą zabezpieczyć Twoje dane przed wyciekiem.
Czy na pewno dobrze zarządzasz dostępem do swoich zasobów w Azure? Przyjdź i przekonaj się, czy Twoje SAS tokeny są kluczem do danych – czy może otwartą bramą do ataku.
O prelegentach:
Natalia Warszewska
Senior Software Engineer z aspiracjami na zostanie Data/Solution Architektem. Posiada doświadczenie jako developer w językach Java, Groovy, Python i PySpark. Pracuje z chmurami Azure/AWS i posiada znaczne doświadczenie w pracy z wieloma narzędziami firmy Informatica. Do najmocniejszych stron można dodać obszary ETL, DWH, Business Activity Monitoring, Real-Time Streaming i API development.
W międzyczasie, należy do stowarzyszenia Data Community i pasjonuje się ogólnie pojętym procesowaniem danych. Od 2021 należy do rady programowej konferencji SQLDay. Wspiera organizację konferencji i czasami występuje jako speaker.
Mariusz Wójcik
Senior Azure Architect zajmujący się projektowaniem i wdrażaniem skalowalnych, nowoczesnych platform danych opartych na Microsoft Azure. Posiada szerokie doświadczenie w projektowaniu baz danych, przetwarzaniu dużych wolumenów danych oraz implementacji rozwiązań analitycznych.
Aktywnie działa w społeczności IT jako członek zarządu Data Community Poland oraz lider oddziału w Bydgoszczy i Toruniu, angażując się w organizację wydarzeń oraz prowadzi prelekcje na konferencjach branżowych, gdzie dzieli się wiedzą o bazach danych, analityce i rozwiązaniach chmurowych.
Dzień dobry 🙂
Zapraszamy na, jak zawsze darmowe, spotkanie Wrocławskiej grupy pasjonatów technologii Microsoft SQL Server oraz Data Platform.
Spotkanie odbędzie się 20.02 tradycyjnie w Pub Wędrówki na Podwalu.
➡️ Agenda spotkania:
18:00 – 18:10 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 Leak Busters: Mastering the Art of Data Hygiene – Dawid Pikuła
19:10 – 20:00 Networking, pizza
20:00 Zakończenie
➡️ Abstrakty Sesji:
➡️ BIO prelegentów:
Dziękujemy partnerom grupy za wsparcie – dzięki nim możemy spotykać się w tak fajnym miejscu 🙂
* Accenture
* Lingaro
* Volvo
* Twoja firma? 🙂
➡️ W komentarzach nasi Partnerzy opowiedzą coś o sobie i się przywitają.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się, można znaleźć tam ciekawe rzeczy!
➡️
Gdyby i Twoja firma szukała okazji do współpracy to zachęcamy do kontaktu 🙂
Pozdrawiamy serdecznie,
Rafał Zakrzewski
Robert Tomaszek
Dzień dobry 🙂
Zapraszamy na, jak zawsze darmowe, spotkanie Wrocławskiej grupy pasjonatów technologii Microsoft SQL Server oraz Data Platform.
Spotkanie odbędzie się 23.01 tradycyjnie w Pub Wędrówki na Podwalu.
➡️ Agenda spotkania:
18:00 – 18:10 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 Databricks Unity – 'How much?!?!’ – how to calculate DBU usage and costs of Your Databricks flows using System Tables – Maciej Jastrzębski
19:10 – 20:00 Networking, pizza
20:00 – 21:00 Structured streaming na Databricks – Konrad Kukulski
21:00 Zakończenie
➡️ Abstrakty Sesji:
➡️ BIO prelegentów:
He brings over a decade of experience across industries including finance, logistics, telecommunications, and retail, where he has designed and managed complex data pipelines using technologies such as Azure Databricks, Synapse, Data Factory, and Azure Machine Learning.
Building on his academic background in computer science and medical informatics, Konrad has also been involved in research projects at the intersection of AI and medicine, developing innovative solutions for healthcare challenges.
In addition to his technical expertise, Konrad has extensive experience in data science, having developed machine learning models for predictive analytics, recommendation systems, and risk management.
His expertise includes consulting on AI solutions, optimizing ETL processes, and driving business value through data-driven projects. A passionate chess enthusiast, Konrad combines his strategic mindset with cutting-edge technologies in his professional endeavors.
Dziękujemy partnerom grupy za wsparcie – dzięki nim możemy spotykać się w tak fajnym miejscu 🙂
* Accenture
* Lingaro
* Volvo
* Twoja firma? 🙂
➡️ W komentarzach nasi Partnerzy opowiedzą coś o sobie i się przywitają.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się, można znaleźć tam ciekawe rzeczy!
➡️
Gdyby i Twoja firma szukała okazji do współpracy to zachęcamy do kontaktu 🙂
Pozdrawiamy serdecznie,
Rafał Zakrzewski
Robert Tomaszek
Czas i miejsce:
23.01.2025, 17:15
Starówka Office
ul. Długa 16
Bydgoszcz
Agenda:
17:00 do 17:15 Wprowadzenie
17:20 do 18:10 Artur Dalak – „Jak skonfigurować i przygotować do pracy lokalną instancję Apache Spark”
18:10 do 18:35 pizza, networking
18:35 do 19:25 Greg Srzymiński – „Elevate the art of possible with the new card and slicer visuals”
O wystąpieniach:
Jak skonfigurować i przygotować do pracy lokalną instancję Apache Spark:
Apache Spark to jedno z najpopularniejszych narzędzi do przetwarzania dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym i wsadowym. W ramach tej prezentacji pokazane będzie, jak krok po kroku skonfigurować lokalną instalację Apache Spark oraz przygotować ją do pracy w różnych scenariuszach analitycznych.
Prezentacja skierowana jest do osób, które chcą rozpocząć pracę z Apache Spark i potrzebują solidnych podstaw do stworzenia lokalnego środowiska testowego, pozwalającego na eksperymenty i naukę.
Elevate the art of possible with the new card and slicer visuals:
W ciągu ostatnich kilku miesięcy Microsoft aktywnie pracował nad rozwijaniem możliwości wbudowanych wizualizacji kart i filtrów w Power BI. W tej dziedzinie działo się naprawdę dużo, a być może już słyszałeś o przypadkach użycia prezentujących te nowe funkcje w praktyce. Ale jak wykorzystać te możliwości w codziennej pracy? Od czego zacząć i jak osiągnąć efekty bez frustracji?
Podczas tej sesji pokażę Ci aktualne funkcjonalności nowych wizualizacji kart i filtrów. Zobaczysz nowe funkcje w praktyce, oparte na przykładach z życia wziętych, które wspólnie stworzymy podczas sesji. Podzielę się scenariuszami, w których zastosowanie tych funkcji jest świetnym pomysłem, ale również omówię sytuacje, w których lepiej pozostać przy sprawdzonych i ugruntowanych metodach.
Po tej sesji będziesz:
Zalecam, aby przed uczestnictwem w tej sesji mieć podstawowe doświadczenie w pracy z Power BI oraz możliwość tworzenia różnego rodzaju filtrów i kart w swoich raportach.
O prelegentach:
Artur Dalak
Moja przygoda z raportowaniem i dostarczaniem danych dla użytkowników końcowych rozpoczęła się ponad 18 lat temu. Na początku pracowałem z prostymi arkuszami kalkulacyjnymi w oparciu o dane z bazy IBM DB2 ale z biegiem czasu zmieniłem swoją specjalizację na produkty firmy Microsoft i w końcu trafiłem do świata rozwiązań chmurowych. Obecnie moja praca skupia się na tabelarycznych modelach danych w Azure oraz procesach ETL opartych na DataBricks i Synapse
Grzeg Strzymiński:
Greg is a Business Intelligence Team Lead at Kearney Warsaw. He serves as a Power BI technical Lead for Kearney.
He has proved his lecturing and teaching skills by running Power BI community events as well as internal trainings at Kearney at all levels, ranging in audience size from 5 to 250. Greg has been leading a number of Power BI workshops aimed at experienced professionals, students as well people willing to explore the art of possible in Business Intelligence. He has experience at conveying his knowledge at various levels, ranging from beginner to expert.
Greg holds a number of Microsoft Certifications including Power BI – related ones: PL-300, DA-100 and 70-778.