Kalendarium wydarzeń

Zakończone

Zakończone
Od: 13/05/2024 08:00
Do: 15/05/2024 17:00
SQLDAY 2024

Po raz 16 zapraszamy na konferencję SQL Day 2024, która odbędzie się w dniach 13-15 maj 2024r. Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym – na Hali Stulecia we Wrocławiu oraz online.

Szczegóły dostępne na stronie https://sqlday.pl/

Strona SQLDay

Zakończone
Od: 11/04/2024 18:00
Do: 11/04/2024 21:00
120. spotkanie Data Community Krakow

Zapraszamy na kwietniowe spotkanie krakowskiej grupy Data Community.

KIEDY
11 kwietnia (czwartek) – 18:00
GDZIE
Techie’s space – Kraków, ul. Na Zjeździe 11
AGENDA
18:00 – 18:10 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 DevOps4Data – spotkanie #2 – Tomasz Kostyrka
19:10 – 19:25 Networking
19:25 – 20:25 Chcesz poprowadzić sesję na spotkaniu – napisz na krakow @ datacommunity.pl
20:25 – 20:30 Zakończenie spotkania

ABSTRAKT
DevOps4Data – Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań z serii „DevOps4Data”, podczas których omówimy podstawowe aspekty dotyczące obszaru DevOps, skupiając się szczególnie na tematach przydatnych dla specjalistów zajmujących się danymi w chmurze Azure.

BIO
Tomasz Kostyrka – Data Platform Architect @GetInData | Part of Xebia. Od 10 lat w projektach z obszaru Data opartych w większości o platformę Microsofti chmurę Azure. Ostatnie lata chętnie uciekający w tematy związane z Architekturą i DevOps.

Sponsor wydarzenia
Codete is a software company based in Poland that specializes in custom software development and IT consulting. Codete in numbers:

  • 350+ specialists
  • 3 offices in Krakow, Lublin, Berlin, and coworking spaces in major Polish cities (Warsaw, Wroclaw, and Gdansk).
  • 120+ projects
  • 70+ clients from around the world

In January 2022 Codete opened its own resto-bar Techie’s where we host the best tech events in town.
Join the Techies Space Group on meetup.com Techie’s Space (Kraków, Polska) | Meetup or sign up to our mailing list https://lp.codete.com/techies-space-event-form
and never miss a meetup!

Meetup

Zakończone
Od: 21/03/2024 18:00
Do: 21/03/2024 21:00
99. Spotkanie Data Community Śląsk

Zapraszamy serdecznie na najbliższe spotkanie śląskiej grupy Data Community. W programie jak zwykle ciekawi goście, inspirujące tematy, pyszna pizza i interesujący networking.

Line up:
18:10 – 19:00 Wojciech Bukowski i Adrian Chodkowski – Delta Lake Demystified: Wprowadzenie do formatu z przykładami w Sparku
19:00 – 19:40 Pizza i networking
19:40 – 20:30 Azure Policy – niedoceniany komponent skalowalnej platformy danych
Abstrakty sesji:
Sesja 1: Delta Lake Demystified: Wprowadzenie do Formatu z przykładami w Sparku
Format Delta Lake stanowi kluczowy krok w zrozumieniu nowoczenej koncepcji przechowywania i zarządzania danymi. Delta Lake to innowacyjny format, który daje możliwość zarządzania danymi w sposób plikowy wraz z zastosowaniem transakcyjności oraz innych mechanizmów znanych z relacyjnych baz danych.
W trakcie sesji przedstawimy fundamentalne cechy formatu Delta Lake, wskazując jego zastosowanie i korzyści w kontekście przetwarzania danych w silniku Spark. Poprzez praktyczne przykłady, omówimy kluczowe funkcje Delta Lake, takie jak zarządzanie wersjami, transakcyjność, time traveling oraz wiele innych. Sesja ma na celu rozwianie tajemnic wokół formatu Delta Lake i dostarczyć solidnej podstawy dla chcących zgłębić świat Lakehouse dostępny w Microsoft Fabric oraz Azure Databricks.
Prelegenci:
Wojciech Bukowski: Entuzjasta oraz „Rzemieślnik” Danych. Zajmuje się architekturą (w tym infrastrukturą) rozwiązań platformy danych, głównie w chmurze Azure. Związany z obszarem danych od 2012 roku, a być może wcześniej, ponieważ ukończył studia z „informatyki i ekonometrii” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Rozpoczął swoją podróż od Excela, poprzez bazy danych on-prem, aż do rozwiązań w chmurze, w tym Snowflake i Databricks. Obecnie pracuje głównie w obszarze Azure Databricks, projektując kolejne Lakehouse-y i zgłębiając niuanse Sparka w przerwach między tworzeniem diagramów w Visio (i draw.io). Prywatnie mąż i ojciec, fan siatkówki (zarówno aktywnie, jak i biernie).
Adrian Chodkowski: Wyróżniony tytułem Microsoft Most Valuable Professional z zakresu Data Platform ekspert z zakresu platformy danych i business intelligence. Autor bloga seequality.net na co dzień pracujący w charakterze lidera technicznego w firmie Elitmind z całym przekrojem narzędzi firmy Microsoft zarówno On-premise jak i w chmurze Azure. Uwielbia dzielić się wiedzą, dlatego też dużo pisze i mówi na tematy związane z technologiami bazodanowymi i Business Intelligence. Prelegent na takich konferencjach jak SQLDay, SQLSaturday czy też Data Science Summit. W sferze zawodowej interesują go wszelkie technologie związane z przetwarzaniem i składowaniem danych. Posiadacz licznych certyfikatów takich jak Microsoft Certified Solutions Expert, Azure Data Engineer czy też Microsoft Certified Trainer.
Sesja 2: Azure Policy – niedoceniany komponent skalowalnej platformy danych
Podczas sesji przedstawię, w jaki sposób usługa Azure Policy może stać się kluczowym narzędziem podczas budowy skalowalnej platformy danych w chmurze Azure – przyspieszając naszą pracę i podnosząc jakość dostarczanego rozwiązania.

Sesja rozpocznie się od krótkiej historii wyjaśniającej skąd podczas budowy platformy danych pojawiło się u nas zainteresowanie tematami związanymi z Cloud Adoption Framework i Cloud-Scale Analytics Framework, jak wpłynęły na jej architekturę i jakie postawiły przed nami wyzwania.

Następnie omówię podstawy usługi Azure Policy, która pozwoliła nam sprawnie wdrożyć część z powstałych wymagań. Przejdziemy przez podejście Azure Policy as Code, Inicjatywy, oraz różne typy zasad, ze szczególnym uwzględnieniem zasad DINE.

Wszystko to w kontekście usług używanych w większości projektów Data takich jak ADLS, Azure Databricks, Azure Data Factory oraz standardowych wymagań, które pojawiają się na projektach z tego obszaru.
Prelegent: Tomasz Kostyrka – Data Platform Architect @GetInData | Part of Xebia Od 10 lat w projektach z obszaru Data opartych w większości o platformę Microsoft. Ostatnie lata chętnie uciekający w tematy związane z Architekturą i DevOps.

Zakończone
Od: 21/03/2024 18:00
Do: 21/03/2024 21:00
117. Spotkanie Data Community we Wrocławiu

Dzień dobry 🙂

Zapraszamy na, jak zawsze darmowe, spotkanie Wrocławskiej grupy pasjonatów technologii Microsoft SQL Server oraz Data Platform.

Spotkanie odbędzie się 21.03 tradycyjnie w Pub Wędrówki na Podwalu.

➡️ Agenda spotkania:

18:00 – 18:10 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne

18:10 – 19:10 Apache Airflow – Marek Hutnik

19:10 – 20:00 Networking, pizza

20:00 – 21:00 Exploring RAG: Enhancing LLMs for Information Retrieval and Generation – Łukasz Kastelik

21:00 Zakończenie

➡️ Abstrakty Sesji:

  • Apache Airflow – Marek Hutnik
    Zapraszam na krótką sesję, w trakcie której przyjrzymy się wszechstronnemu narzędziu do automatyzacji workflow jakim jest Apache Airflow. Porozmawiamy o tym, czym Airflow jest, a czym zdecydowanie nie jest. Pokażę, jak definiuje się zadania (Taski) i relacje między nimi w formie DAG’a używając wbudowanych operatorów. Potem zerkniemy jakie możliwości logowania i monitorowania zadań daje nam Airflow Out-of-the-box. Na koniec zahaczymy o temat rozszerzania funkcjonalności Airflow poprzez własne, jak i budowane przez społeczność Pluginy i Providery.
  • Exploring RAG: Enhancing LLMs for Information Retrieval and Generation – Łukasz Kastelik
    This presentation delves into the technical intricacies of the RAG architecture (Retrieval-Augmented Generation) with Language Models (LLMs). We will explore the general idea behind this approach, the necessary technical components, and processing phases. The presentation will include a code-based demo.

➡️ BIO prelegentów:

  • Marek Hutnik
    Absolwent Politechniki Wrocławskiej na kierunku inżynieria systemów. Od blisko 10 lat zajmuję się systemami BI aktualnie koncentrując się na Apache Airflow, Apache Spark oraz procesach CI/CD. Zajmuję się również pisaniem aplikacji użytkowych w .Net oraz Pythonie, a także zgłębiam zwariowany świat Web development’u i game-dev’u.
    Prywatnie miłośnik strategicznych indie-games a także historii, nauk społecznych i tańców latynoskich.
  • Łukasz Kastelik
    I am a seasoned Data & AI Engineer, well-versed in Business Intelligence, Data Warehouses, Data Lakes and the Lakehouse. Over the past decade, my focus has been on the Microsoft Data Platform, specializing in the following key technologies: Apache Spark on Azure Databricks/Azure Synapse Azure Data Factory Azure Data Lake Microsoft SQL Server/Azure SQL

➡️

Dziękujemy partnerom grupy za wsparcie – dzięki nim możemy spotykać się w tak fajnym miejscu 🙂

Volvo
Accenture

* Twoja firma? 🙂

➡️ W komentarzach nasi Partnerzy opowiedzą coś o sobie i się przywitają.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się, można znaleźć tam ciekawe rzeczy!

➡️

Gdyby i Twoja firma szukała okazji do współpracy to zachęcamy do kontaktu 🙂

Pozdrawiamy serdecznie,
Rafał Zakrzewski
Robert Tomaszek

Meetup

Zakończone
Od: 20/03/2024 17:15
Do: 20/03/2024 19:15
69. Spotkanie Data Community Bydgoszcz i Toruń

Zapraszamy na koljene spotkanie Data Community w Bydgoszczy.
Tym razem Bartek wyjaśni nam jak SQL pomaga automatyzować proces technologiczny a następnie Piotrek opowie jak uchronić się przez złośliwym kodem SQL

Czas i miejsce:
Środa 20.03.2024, 17:15
Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
ul. Gdańska 5 (sala 4)

Agenda:

17:15 do 17:20 Wprowadzenie
17:20 do 18:15 Bartosz Affelski „SQL w procesach technologicznych”
18:20 do 19:25 Piotr Balik „SQL Injection: Jak nie dać sobie wstrzyknąć”
19:30 do 21:00 pizza, networking

O wystąpieniach:

Bartosz Affelski „SQL w procesach technologicznych”

Sesja obejmuje praktyczne zastosowanie języka SQL w zautomatyzowanym procesie technologicznym oraz jego znaczenie w realnych sytuacji produkcyjnej. Pozwala ona zgłębić logikę stojącą za zbudowanym procesam oraz przedstawić najczęstsze wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się inżynierowie podczas ich implementacji.

Piotr Balik „SQL Injection: Jak nie dać sobie wstrzyknąć”

Sesja dotyczy skutecznych strategii i praktyk zapobiegających atakom SQL Injection. Podczas sesji pokazane zostaną w praktyce przykłady SQL Injection, aby uczestnicy mogli zobaczyć, jak tego rodzaju ataki są wykonywane. Następnie omówione zostaną metody poprawnego zabezpieczenia aplikacji przed tego typu zagrożeniami, mające na celu zapewnienie integralności i bezpieczeństwa danych.

O prelegentach:
Bartosz Affelski – 12 lat pracy jako process engineer w firmie reconext, większość tego czasu pomaga wdrażać procesy mrp. Od jakiegoś czasu swoje zainteresowanie skierował w stronę rozwiązań open source, takich jak Grafana i Postgres, które wykorzystuje w najnowszych projektach.
Prywatnie Fan Speedway GP od najmłodszych lat

Piotr Balik – Inżynier danych z kilkuletnim doświadczeniem w rozwiązaniach on-premise Microsofta (SQL Server, SSIS), obecnie rozwijający swoje doświadczenie w stronę przetwarzania danych w Azure.

Meetup

Zakończone
Od: 07/03/2024 18:00
Do: 07/03/2024 21:00
6. Spotkanie Data Community Podbeskidzie Bielsko-Biała

Cześć !
Mam przyjemność zaprosić was na #6 spotkanie Data Community w Bielsku-Białej !

Zapraszamy wszystkich entuzjastów i profesjonalistów związanych z technologiami danych & AI do dołączenia do naszej społeczności!

Nasz cel to dzielenie się wiedzą i doświadczeniami w obszarach Data & AI, a także budowanie silnych relacji wśród osób o podobnych zainteresowaniach w naszym regionie.

Czy fascynują Cię dane, analiza danych lub sztuczna inteligencja?
Czy chcesz poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę w tych dziedzinach? Jeśli tak, nasze spotkania są właśnie dla Ciebie!

To idealna okazja, by poznać ludzi z branży, wymienić się doświadczeniami, a przede wszystkim – polubić się i wspólnie rozwijać w przyjaznej atmosferze.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym specjalistą, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z technologiami danych i AI, nasze spotkania oferują coś wartościowego dla każdego.

Przyłącz się do nas, by być na bieżąco z najnowszymi trendami, najlepszymi praktykami i innowacyjnymi rozwiązaniami w świecie Data & AI.

Spotkanie odbędzie się 07.03.2024 w czwartkowe popołudnie od godziny 17:30 na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim ul. Wilowa 2, sala L120 (piętro 1)
W ramach spotkania poczęstunek w formie pizzy !

Nasze spotkanie jest w całości bezpłatne !

Agenda Spotkania:
17:30 – 18:00 Rozpoczęcie spotkania, przywitanie gości wraz z przedstawieniem prelegentów oraz sprawami organizacyjnymi.
18:00 – 19:00 – I prelekcja – Wprowadzenie do Azure Databricks – Krzysztof Burejza
19:00 – 19:30 – Networking/Pizza break – sesja Q&A
19:30 – 20:30 – II prelekcja – Google BigQuery dla każdego – Andrzej Kukuła
20.30 – 21:00 – Networking – sesja Q&A

Abstrakty Prelekcji:

Google BigQuery dla każdego
Na spotkaniu pokażę czym jest usługa BigQuery w Google Cloud, w jaki sposób pozyskuje, przechowuje i przetwarza dane, jak z niej korzystać. Zobaczymy przykładowe zastosowania, spróbujemy streścić dostępne funkcjonalności oraz możliwości integracji. Sesja będzie miała luźny charakter, będzie trochę slajdów, mnóstwo informacji, ale też żywe demonstracje i praca z konsolą GCP. Zapraszam!

Wprowadzenie do Azure Databricks

Azure Databricks to platforma do analizy danych i uczenia maszynowego, oparta na Apache Spark, umożliwiająca współpracę w notatnikach z użyciem Python, Scala, SQL i R. Ułatwia integrację z usługami Azure, oferując szybkie przetwarzanie danych i zaawansowane analizy. Prelekcja ta przedstawi podstawy korzystania z Azure Databricks, pokazując, jak zwiększyć efektywność pracy z danymi w chmurze.

Bio prelegentów:

Andzej Kukuła – Od niemal 4 lat zajmuję się zawodowo Google Cloud. Byłem członkiem zarządu Data Community i liderem katowickiego oddziału. Moją najbardziej rozbudowaną specjalizacją i pasją jest SQL Server, z którym mam bliski kontakt od ponad 15 lat, a zwłaszcza kwestie wydajności, ponadto ogólnie bazy relacyjne, składowanie i przetwarzanie danych, hurtownie i rozwiązania big data, architektury rozbudowanych systemów informatycznych i cyberbezpieczeństwo. Wiem co nieco o chmurach obliczeniowych i wciąż jestem biegły w paru językach programowania. Po godzinach, gdy jest okazja, lubię żeglować.

Krzysztof Burejza – Jestem pasjonatem danych i sztucznej inteligencji, który zawodowo zgłębia tajniki analizy, ekstrakcji, przetwarzania i integracji danych oraz implementacji hurtowni danych. Moja podróż rozpoczęła się w 2016 roku od systemów SQL Server, a od 2020 roku zanurzyłem się w świecie chmury Azure. Ostatnio coraz bardziej pochłaniają mnie tematy związane z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją. Pochodzę z malowniczego Bielska-Białej, a w wolnych chwilach oddaję się pasjom takim jak wędrówki górskie, squosz, gry video i planszowe oraz dobra książka.

Sponsorami wydarzenia są:

  • Volvo Group Digital & IT

Partnerami wydarzenia są:

  • Uniwersytet Bielsko-Bialski
  • Koło naukowe Reset UBB

Dziękujemy partnerom i sponsorom grupy za wsparcie – dzięki nim możemy spotykać się w tak fajnym miejscu 🙂
Zachęcamy do kontaktu ! 🙂
Pozdrawiamy serdecznie,
Krzysztof Burejza
Krzysztof Handzlik
Krzysztof Furowicz

Meetup