Dzień dobry 🙂
Zapraszamy na, jak zawsze darmowe, spotkanie Wrocławskiej grupy pasjonatów technologii Microsoft SQL Server oraz Data Platform.
Spotkanie odbędzie się 23.01 tradycyjnie w Pub Wędrówki na Podwalu.
➡️ Agenda spotkania:
18:00 – 18:10 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 Databricks Unity – 'How much?!?!’ – how to calculate DBU usage and costs of Your Databricks flows using System Tables – Maciej Jastrzębski
19:10 – 20:00 Networking, pizza
20:00 – 21:00 Structured streaming na Databricks – Konrad Kukulski
21:00 Zakończenie
➡️ Abstrakty Sesji:
➡️ BIO prelegentów:
He brings over a decade of experience across industries including finance, logistics, telecommunications, and retail, where he has designed and managed complex data pipelines using technologies such as Azure Databricks, Synapse, Data Factory, and Azure Machine Learning.
Building on his academic background in computer science and medical informatics, Konrad has also been involved in research projects at the intersection of AI and medicine, developing innovative solutions for healthcare challenges.
In addition to his technical expertise, Konrad has extensive experience in data science, having developed machine learning models for predictive analytics, recommendation systems, and risk management.
His expertise includes consulting on AI solutions, optimizing ETL processes, and driving business value through data-driven projects. A passionate chess enthusiast, Konrad combines his strategic mindset with cutting-edge technologies in his professional endeavors.
Dziękujemy partnerom grupy za wsparcie – dzięki nim możemy spotykać się w tak fajnym miejscu 🙂
* Accenture
* Lingaro
* Volvo
* Twoja firma? 🙂
➡️ W komentarzach nasi Partnerzy opowiedzą coś o sobie i się przywitają.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się, można znaleźć tam ciekawe rzeczy!
➡️
Gdyby i Twoja firma szukała okazji do współpracy to zachęcamy do kontaktu 🙂
Pozdrawiamy serdecznie,
Rafał Zakrzewski
Robert Tomaszek
Czas i miejsce:
23.01.2025, 17:15
Starówka Office
ul. Długa 16
Bydgoszcz
Agenda:
17:00 do 17:15 Wprowadzenie
17:20 do 18:10 Artur Dalak – „Jak skonfigurować i przygotować do pracy lokalną instancję Apache Spark”
18:10 do 18:35 pizza, networking
18:35 do 19:25 Greg Srzymiński – „Elevate the art of possible with the new card and slicer visuals”
O wystąpieniach:
Jak skonfigurować i przygotować do pracy lokalną instancję Apache Spark:
Apache Spark to jedno z najpopularniejszych narzędzi do przetwarzania dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym i wsadowym. W ramach tej prezentacji pokazane będzie, jak krok po kroku skonfigurować lokalną instalację Apache Spark oraz przygotować ją do pracy w różnych scenariuszach analitycznych.
Prezentacja skierowana jest do osób, które chcą rozpocząć pracę z Apache Spark i potrzebują solidnych podstaw do stworzenia lokalnego środowiska testowego, pozwalającego na eksperymenty i naukę.
Elevate the art of possible with the new card and slicer visuals:
W ciągu ostatnich kilku miesięcy Microsoft aktywnie pracował nad rozwijaniem możliwości wbudowanych wizualizacji kart i filtrów w Power BI. W tej dziedzinie działo się naprawdę dużo, a być może już słyszałeś o przypadkach użycia prezentujących te nowe funkcje w praktyce. Ale jak wykorzystać te możliwości w codziennej pracy? Od czego zacząć i jak osiągnąć efekty bez frustracji?
Podczas tej sesji pokażę Ci aktualne funkcjonalności nowych wizualizacji kart i filtrów. Zobaczysz nowe funkcje w praktyce, oparte na przykładach z życia wziętych, które wspólnie stworzymy podczas sesji. Podzielę się scenariuszami, w których zastosowanie tych funkcji jest świetnym pomysłem, ale również omówię sytuacje, w których lepiej pozostać przy sprawdzonych i ugruntowanych metodach.
Po tej sesji będziesz:
Zalecam, aby przed uczestnictwem w tej sesji mieć podstawowe doświadczenie w pracy z Power BI oraz możliwość tworzenia różnego rodzaju filtrów i kart w swoich raportach.
O prelegentach:
Artur Dalak
Moja przygoda z raportowaniem i dostarczaniem danych dla użytkowników końcowych rozpoczęła się ponad 18 lat temu. Na początku pracowałem z prostymi arkuszami kalkulacyjnymi w oparciu o dane z bazy IBM DB2 ale z biegiem czasu zmieniłem swoją specjalizację na produkty firmy Microsoft i w końcu trafiłem do świata rozwiązań chmurowych. Obecnie moja praca skupia się na tabelarycznych modelach danych w Azure oraz procesach ETL opartych na DataBricks i Synapse
Grzeg Strzymiński:
Greg is a Business Intelligence Team Lead at Kearney Warsaw. He serves as a Power BI technical Lead for Kearney.
He has proved his lecturing and teaching skills by running Power BI community events as well as internal trainings at Kearney at all levels, ranging in audience size from 5 to 250. Greg has been leading a number of Power BI workshops aimed at experienced professionals, students as well people willing to explore the art of possible in Business Intelligence. He has experience at conveying his knowledge at various levels, ranging from beginner to expert.
Greg holds a number of Microsoft Certifications including Power BI – related ones: PL-300, DA-100 and 70-778.
Zapraszamy na spotkanie Poznańskiej grupy użytkowników Fabric & Power BI. W planie spotkania sesje o różnym poziomie zaawansowania, rozwijające konkretne zastosowania oraz pokazujące nowości. W przerwie będzie okazja na networking i oczywiście pizza.
Uczestnictwo bezpłatne, ze względów logistycznych konieczna rejestracja na meetup.
Szczegółowa agenda poniżej:
17:00 – 17:15 Przywitanie i wprowadzenie – Maciej Rubczyński, Łukasz Grala, Jakub Wawrzyniak
17:15 – 18:00 Wdrożenie Row-Level i Object-Level Security na różnych poziomach abstrakcji (na podstawie Power BI i Databricks) – Wojciech Spychalski
Ochrona i poufność danych to kluczowe aspekty zarządzania informacjami w każdej organizacji. Mechanizmy zabezpieczeń danych, takie jak Row-Level Security (RLS) i Object-Level Security (OLS), mogą być wdrażane na różnych poziomach i przy użyciu różnych narzędzi. Podczas tej sesji omówimy, jak implementować RLS i OLS wykorzystywany w raportach i modelach Power BI z poziomu Databricks. Przedstawię korzyści i wyzwania związane z ich stosowaniem w obu środowiskach. Na zakończenie zaprezentuję przykład, który pomoże zrozumieć, jak te mechanizmy działają w praktyce.
18:00 – 18:30 Networking & pizza
18:30 – 19:15 OneLake Events w Microsoft Fabric – Jakub Wawrzyniak
W dzisiejszym szybko zmieniającym się cyfrowym krajobrazie jak najszybsze przetwarzanie danych jest kluczowe dla utrzymania przewagi konkurencyjnej. OneLake oferuje teraz powiadomienia o zmianach danych w czasie rzeczywistym, co pozwala budować nowe scenariusze przetwarzania danych. W trakcie sesji przyjrzymy się tym możliwościom.
19:15 – 20:00 Co nowego w Fabric i Power BI – cykliczne podsumowywanie nowości – Maciej Rubczyński, Łukasz Grala, Jakub Wawrzyniak
Wszystkich zainteresowanych życiem społeczności Power BI w Poznaniu zapraszamy na grupę na FB oraz do grupy dotyczącej Fabric & Power BI Polska
Politechnika Poznańska
Centrum Wykładowe
ul. Piotrowo 2
Sala CW8
Zapraszamy na pierwsze w tym roku, 127. spotkanie krakowskiej grupy Data Community.
KIEDY
16 stycznia (środa) – 18:00
GDZIE
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie – sala Praga
AGENDA
18:00 – 18:15 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 Zarządzanie danymi z Azure SQL w Azure ML Studio – Maciej Kępa
19:10 – 19:40 Networking
19:40 – 20:40 Microsoft Fabric Databases – Tomasz Libera
20:40 – 20:50 Zakończenie spotkania
ABSTRAKT
Zarządzanie danymi z Azure SQL w Azure ML Studio – Efektywne zarządzanie danymi to klucz do sukcesu w projektach uczenia maszynowego. W tej sesji przyjrzymy się, czy i jak można wykorzystać Azure SQL w połączeniu z Azure Machine Learning Studio do realizacji procesów AI/ML.
Omówimy następujące zagadnienia
– Proces konfiguracji i integracji Azure SQL z Azure ML Studio
Przedstawimy kroki potrzebne do zestawienia połączenia między Azure SQL a Azure ML Studio, uwzględniając metody takie jak klasyczne połączenie SQL-ML, import danych oraz wykorzystanie natywnych formatów, takich jak Parquet.
– Scenariusze użycia i proponowane rozwiązania Microsoftu
Skoncentrujemy się na procesach importu danych z Azure SQL, przygotowywaniu danych w formacie Parquet oraz przekształcaniu zapytań SQL na operacje zintegrowane z pipeline’ami ML.
– Zalety oraz problemy połączenia klasycznych baz danych z Azure ML Studio
Omówimy zalety, takie jak łatwy dostęp do danych i możliwość integracji, a także wyzwania, w tym odtwarzalność zapytań (query reproducibility) oraz zabezpieczenie przed nadpisaniem danych. Przedstawimy strategie radzenia sobie z tymi problemami, np. poprzez wersjonowanie zapytań i odpowiednie zabezpieczenia na poziomie bazy danych.
– Wybrane metody konfiguracji baz danych i tabel
Zwrócimy uwagę na konfigurację tabel w trybie read-only, która minimalizuje ryzyko przypadkowej modyfikacji, oraz zastosowanie tabel typu ledger w Azure SQL, aby zapewnić integralność i audytowalność danych.
Microsoft Fabric Databases – W ramach sesji przedstawię najważniejszą nowość w Microsoft Fabric, zaprezentowaną podczas konferencji Ignite 2024 – Fabric Databases.
BIO
Maciej Kępa – Cloud Data Engineer & Technical Leader @ Datumo
Inżynier danych oraz lider techniczny w Datumo. Swoją karierę zadedykował obszarom AI/ML, urządzeniom brzegowym oraz IoT. Zawodowo związany z projektowaniem oraz wdrażaniem rozwiązań opartych głównie na chmurze Azure. Zwolennik sztucznej inteligencji zorientowanej na dane (Data-centric AI). Prywatnie miłośnik zwierząt, gier komputerowych oraz majsterkowania.
Tomasz Libera – Data Architect TIDK | MVP Data Platform | KursySQL.pl Data Architect w TIDK. MVP Data Platform, MCT. Aktywny członek Data Community Poland. Prelegent na konferencjach dotyczących Microsoft Data Platform. Jego prezentacje i sesje szkoleniowe można znaleźć na kanale YouTube www.youtube.com/c/kursysql oraz na stronie internetowej www.kursysql.pl. Pasjonat kolarstwa i maratonów MTB.
Cześć!
Zapraszamy na 26. spotkanie Trójmiejskiej Grupy Data Community!
Tym razem spotkamy się w nowej lokalizacji: w biurze firmy
Hapag-Lloyd! Na spotkaniu usłyszymy o danych strumieniowych w Microsoft Fabric oraz o Kusto.
Udział w wydarzeniu jest jak zawsze bezpłatny, jednak ze względów logistycznych prosimy o rejestrację przez Meetup oraz przybycie przed 18:00.
Dojazd komunikacją miejską: najbliższa stacja SKM – Gdańsk Przymorze Uniwersytet.
Najwygodniejszy parking – parkingi Olivia biznes center – szczegóły: https://www.oliviacentre.com/o-nas/parkingi/
Szczegóły wydarzenia
📅 Data: Środa, 15 stycznia
⏰ Godzina: 18:00
📍 Miejsce: Biuro Hapag-Lloyd, Biuro Alchemia IV – Neon, Grunwaldzka 413, Gdańsk, Oliwa – 7 piętro.
Agenda
Obecnie otaczają nas dane, napływające ciągłym strumieniem; poza klasycznymi czujnikami w fabrykach i systemami IoT, to monitorowanie stanu zdrowia poprzez czujniki w smartwatche, urządzenia smart home (czujniki temperatury, oświetlenia…), analiza logów systemów, monitorowanie spadków i wzrostów cen akcji na giełdzie itd. Można się spodziewać, że analiza danych w czasie rzeczywistym stanie się coraz bardziej powszechna. Za ten rodzaj analizy danych odpowiada Real-Time Intelligence w Fabric. Komponent rozbudowany i co istotne prostszy w obsłudze niż nam się to może wydawać. W ramach sesji przedstawię wszystkie komponenty Real-Time Intelligence – od pobierania danych w Event-Stream, poprzez składowanie ich w Eventhouse w ramach baz KQL i analizy w raportach PowerBI i Real-Time Dashboard. Przedstawię też podstawy języka KQL, które zapiszemy w KQL Queryset. 90% sesji to demonstracje, które uczestnicy mogą wykonać samodzielnie, korzystając z demonstracyjnej wersji Fabric.
Kusto Query Language (KQL) to zaawansowany język do eksplorowania danych i odnajdywania wzorców oraz identyfikowania anomalii i nietypowych wartości (i nie tylko). Podczas tej sesji omówię jego podstawy, ale zamiast przerabiania nudnych tutoriali wcielimy się w rolę rekruta w Kusto Detective Agency, na którego czeka pięć detektywistycznych spraw do rozwiązania. Zaginiona książka? Sfałszowane wybory? Napad na bank? To wszystko da się rozwikłać przy użyciu KQL.
Nasi prelegenci:
Tomasz Libera
Data Architect TIDK | MVP Data Platform | KursySQL.pl Data Architect w TIDK. MVP Data Platform, MCT. Aktywny członek Data Community Poland. Prelegent na konferencjach dotyczących Microsoft Data Platform. Jego prezentacje i sesje szkoleniowe można znaleźć na kanale YouTube www.youtube.com/c/kursysql oraz na stronie internetowej www.kursysql.pl. Pasjonat kolarstwa i maratonów MTB.
Piotr Tybulewicz
Stary wyjadacz opowiadający o danych oraz szeroko rozumianym data engineeringu (zwłaszcza w Azure).
Zgłoś swój temat!
Masz wiedzę, którą chcesz podzielić się z innymi? Chcesz zgłębić ciekawy temat, podzielić się case study lub spróbować swoich sił jako prelegent? Skontaktuj się z nami – oferujemy pełne wsparcie! Pisz na trojmiasto@datacommunity.pl.
Serdecznie zapraszamy!
Zapisz się poprzez meetup!Starówka Office
ul. Długa 16
Bydgoszcz
Agenda:
17:00 do 17:15 Wprowadzenie
17:20 do 18:10 Jakub Szczepianiak – „DevOps Toolkit dla Developerów Data (GH + Azure)”
18:10 do 18:35 pizza, networking
18:35 do 19:25 Jakub Wawrzyniak – „Network security w Microsoft Fabric”
O wystąpieniach:
DevOps Toolkit dla Developerów Data (GH + Azure)
Prezentacja skierowana do developerów Data, która pokaże, jak zbudować własny zestaw narzędzi DevOps i korzystać z nich nawet w małych, jednoosobowych projektach. Omówimy GitHub (+Actions), Terraform, lintery i dodatkowe narzędzia, aby rozpoczynać projekty Data w Azure w ustrukturyzowany sposób i niskim kosztem czasowym budować rozwiązania z mocnymi fundamentami automatyzacji. Dowiesz się, jak zbudować własny toolkit korzystając z różnych narzędzi.
Network security w Microsoft Fabric
Jakie są możliwości zabezpieczenia dostępu do Microsoft Fabric na poziomie warstwy sieciowej? Jakie są możliwe scenariusze wdrożenia w organizacji, która wymaga restrykcyjnego dostępu do zasobów? Trusted workspace, managed private endpoint – co oznaczają te pojęcia? Odpowiem w trakcie tej sesji.
O prelegentach:
Jakub Szczepianiak
Architekt i lider techniczny projektów Data i Business intelligence, buduje rozwiązanie oparte głównie o stack Azure. Fan databricks automatyzacji, oraz mądrego wykorzystywania AI. Pracę lubi łączyć z podróżami, amator wycieczek pieszych i snorkelingu.
Jakub Wawrzyniak
CTO @TIDK, Microsoft MVP
Solutions architect, koordynuje i odpowiada za jakość projektów realizowanych w obszarze AI, BI, Big Data i zaawansowanej analityki. Specjalizuje się w projektowaniu wydajnych rozwiązań analitycznych w oparciu o chmurę publiczną. Jego doświadczenie i wiedza w zakresie optymalizacji doceniana jest przez największe polskie organizacje. Doktorant, naukowo związany z Zakładem Teorii Algorytmów i Systemów Programowania Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej.
W sektorze IT pracuje od ponad dziesięciu lat. Projektant i twórca rozwiązań dla administracji publicznej, programista. Posiada doświadczenie w realizacji międzynarodowych projektów B+R, w tym z ramienia uczelni, dla podmiotów zewnętrznych. Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak projektowanie algorytmów, analiza złożoności obliczeniowej, uczenie maszynowe, optymalizacja kombinatoryczna, czy szeregowanie zadań. Członek Komitetów Organizacyjnych konferencji Game Industry Conference oraz Applied Data Science. Członek Polskiego Towarzystwa Badania Gier.