Starówka Office
ul. Długa 16
Bydgoszcz
Agenda:
17:00 do 17:15 Wprowadzenie
17:20 do 18:10 Jakub Szczepianiak – „DevOps Toolkit dla Developerów Data (GH + Azure)”
18:10 do 18:35 pizza, networking
18:35 do 19:25 Jakub Wawrzyniak – „Network security w Microsoft Fabric”
O wystąpieniach:
DevOps Toolkit dla Developerów Data (GH + Azure)
Prezentacja skierowana do developerów Data, która pokaże, jak zbudować własny zestaw narzędzi DevOps i korzystać z nich nawet w małych, jednoosobowych projektach. Omówimy GitHub (+Actions), Terraform, lintery i dodatkowe narzędzia, aby rozpoczynać projekty Data w Azure w ustrukturyzowany sposób i niskim kosztem czasowym budować rozwiązania z mocnymi fundamentami automatyzacji. Dowiesz się, jak zbudować własny toolkit korzystając z różnych narzędzi.
Network security w Microsoft Fabric
Jakie są możliwości zabezpieczenia dostępu do Microsoft Fabric na poziomie warstwy sieciowej? Jakie są możliwe scenariusze wdrożenia w organizacji, która wymaga restrykcyjnego dostępu do zasobów? Trusted workspace, managed private endpoint – co oznaczają te pojęcia? Odpowiem w trakcie tej sesji.
O prelegentach:
Jakub Szczepianiak
Architekt i lider techniczny projektów Data i Business intelligence, buduje rozwiązanie oparte głównie o stack Azure. Fan databricks automatyzacji, oraz mądrego wykorzystywania AI. Pracę lubi łączyć z podróżami, amator wycieczek pieszych i snorkelingu.
Jakub Wawrzyniak
CTO @TIDK, Microsoft MVP
Solutions architect, koordynuje i odpowiada za jakość projektów realizowanych w obszarze AI, BI, Big Data i zaawansowanej analityki. Specjalizuje się w projektowaniu wydajnych rozwiązań analitycznych w oparciu o chmurę publiczną. Jego doświadczenie i wiedza w zakresie optymalizacji doceniana jest przez największe polskie organizacje. Doktorant, naukowo związany z Zakładem Teorii Algorytmów i Systemów Programowania Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej.
W sektorze IT pracuje od ponad dziesięciu lat. Projektant i twórca rozwiązań dla administracji publicznej, programista. Posiada doświadczenie w realizacji międzynarodowych projektów B+R, w tym z ramienia uczelni, dla podmiotów zewnętrznych. Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak projektowanie algorytmów, analiza złożoności obliczeniowej, uczenie maszynowe, optymalizacja kombinatoryczna, czy szeregowanie zadań. Członek Komitetów Organizacyjnych konferencji Game Industry Conference oraz Applied Data Science. Członek Polskiego Towarzystwa Badania Gier.
Zapraszamy na ostatnie w tym roku kalendarzowym, 126. spotkanie krakowskiej grupy Data Community.
KIEDY
18 grudnia (środa) – 18:00
GDZIE
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie – sala Toronto
AGENDA
18:00 – 18:15 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 sp_ForceTruncate – truncate your table(s) no matter what” [sTRUNCATE-uj tabelę choćby nie wiem co] – Marek Grzymała
19:10 – 19:40 Networking
19:40 – 20:40 MLOps on Azure – war stories and lessons learned – Maciej Kępa
20:40 – 20:50 Zakończenie spotkania
ABSTRAKT
MLOps on Azure – war stories and lessons learned – Około 80% projektów z dziedziny AI/ML kończy się porażką. Statystyka ta może wydawać się zaskakująca – AI jest teraz tak popularne, blueprinty gotowych rozwiązań tak łatwo dostępne, jak trudne może być zbudowanie modelu uczenia maszynowego i wystawienie go na produkcję? MLOps jest zestawem zasad i najlepszych praktyk mającym zapewnić powodzenie projektu AI w całym cyklu jego życia. Niezrozumienie lub niewłaściwe zastosowanie tych praktyk może sprawić, że również i nasze wdrożenie prędzej czy później utknie w martwym punkcie bez odwrotu. W trakcie tej sesji omówię czym jest MLOps, na jakich filarach stoi i jak na tych filarach z powodzeniem opierać wdrażane rozwiązanie. Przedstawię również przykłady „z życia wzięte” jak odejście od fundamentów rzutuje na jakość całego systemu. Całość w formie historii wojennych z projektu refaktoryzacji systemu Computer Vision opartego o serwisy chmurowe Azure wdrożonego na urządzeniach brzegowych dwóch zakładów farmaceutycznych.
sp_ForceTruncate – truncate your table(s) no matter what. – Komenda TRUNCATE ma wiele ograniczeń np. klucze odwołujące się do tabeli, na której ma zostać przeprowadzona (foreign keys), widoki zmaterializowane (schema-bound views) i wiele innych (niektóre trochę zaskakujące). Wykonanie TRUNCATE możliwe jest tylko po ich usunięciu. Co, jeżeli musimy uruchomić polecenie TRUNCATE „na szybko” i nie mamy czasu na identyfikację i usuwanie wszystkich ograniczeń a równocześnie chcemy zminimalizować nasze modyfikacje tak, aby po usunięciu danych nasz schemat pozostał taki sam? Proponuję wypróbowanie procedury sp_ForceTruncate. Przedstawię jej budowę i praktyczne zastosowanie na konkretnych przykładach jak również wszystkie dostępne opcje, w tym wykonanie TRUNCATE na całej bazie (z opcją wyłączenia wyjątków, gdy dane chcemy pozostawić np. na tabelach wymiarów i wyczyścić tylko tabele faktów). Prezentacja zawierać będzie także symulację potencjalnych zagrożeń i nieoczekiwanych rezultatów, związanych z operacją TRUNCATE oraz przykłady jak ich uniknąć.
BIO
Maciej Kępa – Cloud Data Engineer & Technical Leader @ Datumo
Inżynier danych oraz lider techniczny w Datumo. Swoją karierę zadedykował obszarom AI/ML, urządzeniom brzegowym oraz IoT. Zawodowo związany z projektowaniem oraz wdrażaniem rozwiązań opartych głównie na chmurze Azure. Zwolennik sztucznej inteligencji zorientowanej na dane (Data-centric AI). Prywatnie miłośnik zwierząt, gier komputerowych oraz majsterkowania.
Marek Grzymała – SQL Developer @ EQTek
Pracuje z SQL Serwerem od wersji 2000. Zyskał doświadczenie w roli DBA jak i dewelopera głównie w obszarach systemów finansowych, hurtowni danych i procesów ETL. Swoje zainteresowania SQL Internals łączy z tworzeniem uniwersalnych skryptów T-SQL, pomocnych przy diagnozowaniu problemów wydajnościowych i przy codziennej pracy deweloperskiej.
Zapraszamy na spotkanie Poznańskiej grupy użytkowników Fabric & Power BI. W planie spotkania sesje o różnym poziomie zaawansowania, rozwijające konkretne zastosowania oraz pokazujące nowości. W przerwie będzie okazja na networking i oczywiście pizza.
Uczestnictwo bezpłatne, ze względów logistycznych konieczna rejestracja na meetup.
Szczegółowa agenda poniżej:
17:00 – 17:15 Przywitanie i wprowadzenie – Jakub Wawrzyniak
17:15 – 18:00 Praktyczne wdrożenie Row-Level i Object-Level Security w Power BI i Databricks – Wojciech Spychalski
Ochrona i poufność danych to kluczowe aspekty zarządzania informacjami w każdej organizacji. Mechanizmy zabezpieczeń danych, takie jak Row-Level Security (RLS) i Object-Level Security (OLS), mogą być wdrażane na różnych poziomach i przy użyciu różnych narzędzi. Podczas tej sesji omówimy, jak implementować RLS i OLS wykorzystywany w raportach i modelach Power BI z poziomu Databricks. Przedstawię korzyści i wyzwania związane z ich stosowaniem w obu środowiskach. Na zakończenie zaprezentuję przykład, który pomoże zrozumieć, jak te mechanizmy działają w praktyce.
18:00 – 18:30 Networking & pizza
18:30 – 19:15 OneLake Events w Microsoft Fabric – Jakub Wawrzyniak
W dzisiejszym szybko zmieniającym się cyfrowym krajobrazie jak najszybsze przetwarzanie danych jest kluczowe dla utrzymania przewagi konkurencyjnej. OneLake oferuje teraz powiadomienia o zmianach danych w czasie rzeczywistym, co pozwala budować nowe scenariusze przetwarzania danych. W trakcie sesji przyjrzymy się tym możliwościom.
19:15 – 20:00 Co nowego w Fabric i Power BI – cykliczne podsumowywanie nowości – Jakub Wawrzyniak
Wszystkich zainteresowanych życiem społeczności Power BI w Poznaniu zapraszamy na grupę na FB oraz do grupy dotyczącej Fabric & Power BI Polska
Politechnika Poznańska
Centrum Wykładowe
ul. Piotrowo 2
Sala CW8
Mamy przyjemność zaprosić was na #13 spotkanie Data Community w Bielsku-Białej !
Zapraszamy wszystkich entuzjastów i profesjonalistów związanych z technologiami danych & AI do dołączenia do naszej społeczności!
Przyłącz się do nas, by być na bieżąco z najnowszymi trendami, najlepszymi praktykami i innowacyjnymi rozwiązaniami w świecie Data & AI.
Spotkanie odbędzie się 05.12.2024 w czwartkowe popołudnie od godziny 17:45 na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim ul. Willowa 2, budynek L, sala L120 (pierwsze piętro)
W ramach spotkania poczęstunek w formie pizzy !
Nasze spotkanie jest w całości bezpłatne !
Agenda Spotkania:
17:45 – 18:00 Rozpoczęcie spotkania, przywitanie gości wraz z przedstawieniem prelegentów oraz sprawami organizacyjnymi.
18:00 – 19:00 – I prelekcja – Od B-Drzew do V-Order. Opowiedziane inaczej niż zwykle. – Tomasz Kostryka
19:00 – 19:30 – Networking/Pizza break – sesja Q&A
19:30 – 20:30 – II prelekcja – Data problems, data learnings – Kuba Płoskonka
20.30 – 21:00 – Networking – sesja Q&A
Abstrakty Prelekcji:
Od B-Drzew do V-Order. Opowiedziane inaczej niż zwykle :
Podczas sesji omówimy podstawowe techniki optymalizacji zapytań, zaczynając od klasycznych indeksów (B-Tree) dla baz relacyjnych, poprzez partycjonowanie, Z-Order oraz Liquid Clustering dla DataLake/Lakehouse, a kończąc na wprowadzonym przez Microsoft mechanizmie V-Order, który przyspiesza działanie zapytań w trybie Direct Lake. W ciągu tej godziny będziemy często odwoływać się do podstaw matematycznych stojących za tymi mechanizmami, jednocześnie sprawdzając, jak daleko odbiega od rzeczywistości nasza intuicja i to, co czasem uważamy za oczywiste.
Data problems, data learnings:
Czasami wszystko idzie dobrze: kod na produkcji śmiga, a dane na wykresach spinają się z wizją klienta. Jednak to nie takie sukcesy uczą nas najwięcej, lecz problemy i wyzwania, które napotykamy po drodze. Zapraszam Was na podróż przez najciekawsze niepowodzenia związane z danymi jakie spotkałem na swojej drodze przez Softwareland. Może uda Ci się uniknąć powtórzenia?
Bio prelegentów:
Tomasz Kostryka:
Data Platform Architect w GetInData | Part of Xebia. Od 10 lat w projektach z obszaru Data opartych w większości o platformę Microsoft i chmurę Azure. Częsty prelegent, bloger i były wykładowca akademicki. Swoją karierę zawodową zaczynał od SQLServer oraz pakietu SSIS/AS/RS a obecnie jego wiedza koncentruje wokół chmury Azure oraz platform Databricks i Snowflake. Ostatnie lata chętnie uciekający w tematy związane z Architekturą, Platform Engineering oraz DevOps/DataOps. Poza pracą, mąż i ojciec dwójki dzieci walczący z chronicznym brakiem czasu i niedoborem snu.
Kuba Płoskonka:
Od 2011 roku Full Stack Developer z zamiłowaniem do startupów. Zaczynał od CSSa w IE6, zmigrował projekt z jQuery do Reacta, wymieniał asset pipeline w Railsach przed webpackiem. Kiedy spotkał Ansible został DevOpsem, a vim to jego ulubiony edytor tekstu. Prowadził zespół tu i tam. Aktualnie pracuję z danymi w Quantia.ai i uczy dzieci programowania w Hakersi.pl.
Sponsorem wydarzenia jest:
Nav24 działa na rynku od ponad 10 lat, oferując kompleksowe rozwiązania informatyczne dla małych i średnich firm. Nasza oferta obejmuje między innymi narzędzia Microsoft Dynamics 365, Microsoft 365 oraz Power Platform. Obsługujemy klientów w Polsce i za granicą, wdrażając systemy ERP i CRM oraz aplikacje wspierające efektywność biznesową. Nasz zespół tworzą wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem nie tylko w IT, ale też w innych branżach. Pozwala nam to lepiej zrozumieć specyfikę firm naszych klientów i dobrać dla nich odpowiednie rozwiązania. Potwierdzeniem naszych kompetencji jest zadowolenie klientów oraz oznaczenie Solutions Partner w zakresie aplikacji biznesowych w Microsoft Cloud Partner Program.
Partnerami wydarzenia są:
Dziękujemy partnerom i sponsorom grupy za wsparcie – dzięki nim możemy spotykać się w tak fajnym miejscu 🙂
Zachęcamy do kontaktu ! 🙂
Pozdrawiamy serdecznie,
Krzysztof Burejza
Krzysztof Handzlik
Krzysztof Furowicz
W listopadzie 2024 zostaliśmy obsypani ogłoszeniami w usługach oraz produktach z Redmond i nietrudno o domysły sugerujące, iż w obszarze danych także pojawiły się znaczące zmiany. Tym razem mocna ekipa na scenie i absolutnie wyjątkowe show
Agenda
18:00 – 18:15 Powitanie
18:15 – 20:45 Urszula Cholewa & Paweł Potasiński – Microsoft Fabric Post-Ignite Demo Festival
(gdzieś w środku) Networking, luźne rozmowy i poczęstunek
Abstrakt
Konferencja Microsoft Ignite 2024 za nami. Pora zatem na gorąco obejrzeć, co nowego pojawiło się w Microsoft Fabric i jakie funkcjonalności zostały zapowiedziane na najbliższe miesiące dla tej platformy. Zapraszamy na istny maraton demo – od nowinek w dotychczas istniejących obszarach Fabric, takich jak Power BI, aż po nowe obszary, z Fabric Databases na czele. Nie zabraknie też dyskusji na temat przydatnośći i praktycznych zastosowań nowych funkcjonalności. Jeśli interesujesz się światem danych, analityki i AI, zwłaszcza w wydaniu technologii Microsoft, koniecznie dołącz do nas na czas tego spotkania.
Logistyka
Wstęp wolny, ale konieczna jest rejestracja, która skończy się w południe dwa dni przed spotkaniem (wymóg MSFT).
Zachęcamy do zgłaszania swoich sesji. Jeśli wiecie coś, czego inni nie wiedzą, lub chcecie zgłębić temat, którego jeszcze nikt na naszej grupie nie przedstawiał: https://sessionize.com/warsaw-data-community-meetups-2024/
MeetupPo raz 16 zapraszamy na konferencję SQL Day 2024, która odbędzie się w dniach 13-15 maj 2024r. Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym – na Hali Stulecia we Wrocławiu oraz online.
Szczegóły dostępne na stronie https://sqlday.pl/
Strona SQLDay