Dzień dobry 🙂
Zapraszamy na, jak zawsze darmowe, spotkanie Wrocławskiej grupy pasjonatów technologii Microsoft SQL Server oraz Data Platform.
Spotkanie odbędzie się 17.04 tradycyjnie w Pub Wędrówki na Podwalu.
➡️ Agenda spotkania:
18:00 – 18:10 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 – Wprowadzenie do technologii Snowflake dla użytkowników SQL Server – Michał Gołoś
19:10 – 20:00 Networking, pizza
20:00 – 21:00 Snowflake w ekosystemie Azure – budowanie zintegrowanych rozwiązań analitycznych – Michał Gołoś
21:00 Zakończenie
➡️ Abstrakty Sesji:
Wprowadzenie do technologii Snowflake dla użytkowników SQL Server
W tej prezentacji przedstawię podstawowe założenia technologii Snowflake oraz jej różnice w stosunku do tradycyjnych rozwiązań baz danych. Omówię korzyści wynikające z zastosowania Snowflake dla użytkowników SQL Server, architekturę Snowflake oraz przykłady praktycznego zastosowania.
Snowflake w ekosystemie Azure – budowanie zintegrowanych rozwiązań analitycznych
Prezentacja na temat integracji Snowflake z narzędziami Azure, koncentrująca się na możliwościach i korzyściach płynących z użycia Snowflake. Omówione zostaną przykłady zastosowań Snowflake w różnych scenariuszach analitycznych, praktyczne przypadki użycia oraz sposoby maksymalizacji potencjału danych przy wykorzystaniu Snowflake w środowisku Azure.
➡️ BIO prelegentów:
Dziękujemy partnerom grupy za wsparcie – dzięki nim możemy spotykać się w tak fajnym miejscu 🙂
* Accenture
* Volvo
* Twoja firma? 🙂
➡️ W komentarzach nasi Partnerzy opowiedzą coś o sobie i się przywitają.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się, można znaleźć tam ciekawe rzeczy!
➡️
Gdyby i Twoja firma szukała okazji do współpracy to zachęcamy do kontaktu 🙂
Pozdrawiamy serdecznie,
Rafał Zakrzewski
Robert Tomaszek
Tym razem solidna porcja TSQLa. Poznamy przydatne sztuki, dowiemy się jakie pułapki czekają na nas podczas pracy z SQL Server a następnie zagłębimy się w zagadnienia związane z zabezpieczaniem danych
27.03.2025, 17:15
Starówka Office
ul. Długa 16
Bydgoszcz
TBA
W obliczu rosnących zagrożeń cybernetycznych oraz zaostrzających się przepisów dotyczących ochrony danych osobowych,
zabezpieczenie danych w bazach SQL Server stało się priorytetem dla wielu organizacji. W trakcie prezentacji postaram się przedstawić jak skutecznie chronić wrażliwe informacje za pomocą maskowania i szyfrowania danych.
Omówimy techniki maskowania danych w SQL Server, w tym Dynamic Data Masking, który pozwala na ukrycie danych w czasie rzeczywistym bez konieczności ich fizycznej zmiany. Przedstawię również przykłady praktycznego zastosowania oraz konfiguracji maskowania w różnych scenariuszach biznesowych.
Dodatkowo porozmawiamy o szyfrowaniu danych jako kluczowym elemencie ochrony przed nieautoryzowanym dostępem. Omówię metody takie jak Transparent Data Encryption (TDE) oraz Always Encrypted, przedstawiając ich zalety, ograniczenia i najlepsze praktyki wdrożeniowe.
Prezentacja obejmie także porównanie obu technik, wskazując, kiedy warto stosować maskowanie, a kiedy szyfrowanie, oraz jak łączyć te metody.
Architekt, programista, trener z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i rozwoju systemów Business Intelligence i procesów przetwarzania danych.
Lider i współzałożyciel grupy Bydgoszcz-Toruń Data Community. Codziennie pracuje jako architekt danych w SoftwareOne, odpowiedzialny za architekturę u jednego z głównych klientów. Entuzjasta technologii danych i MS, który lubi dzielić się swoją wiedzą i pasją zarówno na spotkaniach lokalnych grup, jak i konferencjach związanych z SQLServer
Inżynier danych z kilkuletnim doświadczeniem w rozwiązaniach on-premise Microsofta (SQL Server, SSIS), obecnie rozwijający swoje doświadczenie w stronę przetwarzania danych w Azure. Członek Komisji rewizyjnej Data Community
MeetupDzień dobry 🙂
Zapraszamy na, jak zawsze darmowe, spotkanie Wrocławskiej grupy pasjonatów technologii Microsoft SQL Server oraz Data Platform.
Spotkanie odbędzie się 20.03 tradycyjnie w Pub Wędrówki na Podwalu.
➡️ Agenda spotkania:
18:00 – 18:10 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:10 – 19:10 Advanced Content Lifecycle Management for Power BI – Przemysław Sapkowski
19:10 – 20:00 Networking, pizza
20:00 – 21:00 Od logów do wniosków: Lepiej zrozum użycie i wydajność swojego raportu Power BI – Ewa Paranycz
21:00 Zakończenie
➡️ Abstrakty Sesji:
➡️ BIO prelegentów:
Dziękujemy partnerom grupy za wsparcie – dzięki nim możemy spotykać się w tak fajnym miejscu 🙂
* Accenture
* Volvo
* Twoja firma? 🙂
➡️ W komentarzach nasi Partnerzy opowiedzą coś o sobie i się przywitają.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się, można znaleźć tam ciekawe rzeczy!
➡️
Gdyby i Twoja firma szukała okazji do współpracy to zachęcamy do kontaktu 🙂
Pozdrawiamy serdecznie,
Rafał Zakrzewski
Robert Tomaszek
Cześć!
Zapraszamy na 27. spotkanie Trójmiejskiej Grupy Data Community!
Spotkanie odbędzie się w Gdyńskim biurze naszego sponsora – firmy DNV!
Przygotujcie się na solidną dawkę wiedzy i inspiracji – będziemy zgłębiać nowoczesne metody wyszukiwania danych oraz zastosowania AI w analizie SQL. To świetna okazja, by poznać praktyczne rozwiązania i wymienić się doświadczeniami z innymi entuzjastami danych!
Udział w wydarzeniu jest jak zawsze bezpłatny, jednak ze względów logistycznych prosimy o rejestrację przez Meetup oraz przybycie przed 18:00.
Szczegóły wydarzenia
📅 Data: Środa, 19 marca
⏰ Godzina: 18:00
📍 Miejsce: Biuro DNV, Ul. Łużycka 6E, Gdynia
Jest to budynek C (ten z Logiem DNV na górze). Sala znajduje się na parterze – po lewej od wejścia do budynku.
Najbliższa stacja SKM: Gdynia Redłowo.
Miejsca do parkowania: wzdłuż ulicy Łużyckiej (o tej porze powinny być puste)
Agenda
Wyobraź sobie, że szukasz odpowiedzi, ale nie wiesz, czy potrzebujesz obrazu, tabeli czy zwykłego tekstu — nie mówiąc już o tym, jakie słowa kluczowe wpisać. Jak znaleźć dokładnie to, czego szukasz, jeśli nawet Ty sam nie masz pewności, czego potrzebujesz? Tutaj wkraczają wektorowe bazy danych — inteligentny sposób przechowywania i wyszukiwania informacji, który polega na zrozumieniu znaczenia kryjącego się za treścią, a nie samych słów.
W trakcie tej prezentacji wyjaśnimy, czym są wektory, zbadamy rosnący krajobraz wektorowych baz danych i pokażemy jak są wykorzystywane w nowoczesnych aplikacjach, takich jak wyszukiwarki, systemy rekomendacji czy narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Odkryjemy także kluczowe zasady, które sprawiają, że ten typ baz danych jest tak skuteczny — od znajdowania trafnych wyników, przez eliminację szumu, po uporządkowanie odpowiedzi według ich istotności.
Niezależnie od tego, czy dopiero poznajesz tematykę wektorów, czy zastanawiasz się, jak mógłbyś wykorzystać wyszukiwanie wektorowe w swoich projektach, ta sesja dostarczy Ci jasnych wyjaśnień i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć się w świecie baz danych wektorowych.
Agenci AI są programami, które mogą wchodzić w interakcję ze swoim otoczeniem, zbierać dane i podejmować autonomiczne decyzje co do dalszych działań na podstawie zdefiniowanego zadania. Jednym z rodzajów ich wykorzystania jest przetwarzanie i analiza danych dostępnych w bazach SQL. Podczas prelekcji opowiem o sposobie działania tego rodzaju agentów, przedstawię popularne frameworki do ich budowy oraz omówię realne wdrożenie pozwalające w szybki sposób pozyskiwać informację z bazy danych. W tym przypadku agent AI na podstawie pytania użytkownika decyduje jakie informacje powinien pozyskać z dokumentacji bazy oraz jakie zapytanie SQL stworzyć.
Nasi prelegenci:
Hubert Jegierski
Machine Learning Engineer od ponad 8 lat rozwijający i wdrażający rozwiązania oparte na AI i ML, łącząc doświadczenie akademickie i przemysłowe. Pracował przy projektach o szerokim zakresie zastosowań AI i ML, w tym przetwarzaniu języka naturalnego (NLP), predictive maintenance, detekcji anomalii oraz analizy danych biomedycznych. Obecnie skupia się na zastosowaniach modeli LLM w zarządzaniu wiedzą, takich jak weryfikacja faktów w dokumentach, wsparcie sprzedażowe czy wyszukiwanie informacji.
Paweł Ekk-Cierniakowski
Od ponad 10 lat zawodowo zajmuje się analityką danych jako data scientist, lider zespołu i kierownik projektu. Brał udział w wielu projektach z obszaru zaawansowanej analityki danych, takich jak monitorowanie linii produkcyjnych, analiza opinii, detekcja fraudów i prognozowanie cen. Jego główne doświadczenie i zainteresowania dotyczą branży farmaceutycznej i ochrony zdrowia, ale brał udział w projektach z różnych obszarów, takich jak finanse, media, handel detaliczny, energetyka i rolnictwo. Obecnie odpowiada za projektowanie i wdrażanie rozwiązań danych, głównie z zakresu uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Swoją wiedzą dzieli się jako trener data science, wykładowca i prelegent na konferencjach. Współautor prac naukowych, głównie z zakresu medycyny i statystyki, publikowanych m.in. w czasopismach z listy filadelfijskiej.
Zgłoś swój temat!
Masz wiedzę, którą chcesz podzielić się z innymi? Chcesz zgłębić ciekawy temat, podzielić się case study lub spróbować swoich sił jako prelegent? Skontaktuj się z nami – oferujemy pełne wsparcie! Pisz na trojmiasto@datacommunity.pl.
Serdecznie zapraszamy!
Zapisz się poprzez meetup!Zapraszamy na spotkanie w Bydgoszczy. Natalia opowie nam czym jest Planner w Teamsach i jak do odpytywać przez API a nastepnie Mariusz pokaże czy SAS tokeny są bezpieczne czy może lepiej poszukać innego sposobu na podłączenie się do storage account.
Czas i miejsce:
26.02.2025, 17:15
Starówka Office
ul. Długa 16
Bydgoszcz
Agenda:
17:00 do 17:15 Wprowadzenie
17:20 do 18:10 Natalia Warszewska – „Automatyzacja tablic Kanban z Microsoft Planner REST API”
18:10 do 18:35 pizza, networking
18:35 do 19:25 Mariusz Wójcik – „SAS Tokeny – Klucz do Danych czy Otwarta Brama do Ataku?”
O wystąpieniach:
Automatyzacja tablic Kanban z Microsoft Planner REST API
W dynamicznych środowiskach projektowych automatyzacja zarządzania zadaniami jest kluczowa dla efektywności zespołu. W trakcie tej sesji pokażę, jak wykorzystać Planner REST API oraz Teams REST API do automatycznego tworzenia i zarządzania tablicami Kanban w Microsoft Planner.
Mamy projekt, znamy jego kluczowe kroki i zadania. Chcemy stworzyć tablicę Kanban, która efektywnie wesprze pracę zespołu. Z wykorzystaniem Planner REST API przejdziemy przez proces tworzenia grupy w Microsoft Teams, instancji Plannera oraz organizowania zadań w odpowiednich bucketach – wraz z przypisaniem ich do zespołu. Celem jest proste i precyzyjne zautomatyzowanie kroków, które dotąd były wykonywane ręcznie.
SAS Tokeny – Klucz do Danych czy Otwarta Brama do Ataku?
SAS tokeny (Shared Access Signatures) w Azure Storage to potężne narzędzie, które pozwala precyzyjnie kontrolować dostęp do danych – ograniczając go czasowo, sieciowo i pod względem uprawnień. Mogą być jednak zarówno kluczem do bezpiecznego zarządzania danymi, jak i otwartą bramą dla atakujących, jeśli nie są używane prawidłowo.
W tej sesji zgłębimy mechanizmy działania SAS tokenów – od ich typów (service, account, ad-hoc), przez konfigurację, aż po wpływ polityk bezpieczeństwa, takich jak ACL, firewall, Private Link i ograniczenia sieciowe. Omówimy również najczęstsze błędy, które prowadzą do nieautoryzowanego dostępu, oraz najlepsze praktyki, które pomogą zabezpieczyć Twoje dane przed wyciekiem.
Czy na pewno dobrze zarządzasz dostępem do swoich zasobów w Azure? Przyjdź i przekonaj się, czy Twoje SAS tokeny są kluczem do danych – czy może otwartą bramą do ataku.
O prelegentach:
Natalia Warszewska
Senior Software Engineer z aspiracjami na zostanie Data/Solution Architektem. Posiada doświadczenie jako developer w językach Java, Groovy, Python i PySpark. Pracuje z chmurami Azure/AWS i posiada znaczne doświadczenie w pracy z wieloma narzędziami firmy Informatica. Do najmocniejszych stron można dodać obszary ETL, DWH, Business Activity Monitoring, Real-Time Streaming i API development.
W międzyczasie, należy do stowarzyszenia Data Community i pasjonuje się ogólnie pojętym procesowaniem danych. Od 2021 należy do rady programowej konferencji SQLDay. Wspiera organizację konferencji i czasami występuje jako speaker.
Mariusz Wójcik
Senior Azure Architect zajmujący się projektowaniem i wdrażaniem skalowalnych, nowoczesnych platform danych opartych na Microsoft Azure. Posiada szerokie doświadczenie w projektowaniu baz danych, przetwarzaniu dużych wolumenów danych oraz implementacji rozwiązań analitycznych.
Aktywnie działa w społeczności IT jako członek zarządu Data Community Poland oraz lider oddziału w Bydgoszczy i Toruniu, angażując się w organizację wydarzeń oraz prowadzi prelekcje na konferencjach branżowych, gdzie dzieli się wiedzą o bazach danych, analityce i rozwiązaniach chmurowych.