Jesień zwykle oznacza dla nas dłuższe wieczory a to dobry czas na takie spotkania jak nasze, bo aura nie kusi do wychodzenia na zewnątrz. Nasze listopadowe spotkanie przeznaczymy częściowo na analizę zapytań SQL, aby zrozumieć konstruowane plany zapytań.
Spotkanie odbędzie się 14 listopada w Audytorium firmy Microsoft na Alejach Jerozolimskich 195A
18:00 – 18:15 Zbieramy się, powitanie
18:15 – 19:15 Tomasz Gołaszewski – Kontekst filtru w DAX
Ta sesja pomoże Wam zrozumieć pojęcie kontekstu w języku DAX a ponadto zobaczymy, że często wynik naszego zapytania jest inny od spodziewanego. Bazując na zapytaniach i raportach, posługując się Power BI i DAX Studio przyjrzymy się zasadom i przykładom aby spróbować zrozumieć jak działa silnik zapytań i jak on postrzega to, co zakodowaliśmy w naszych kalkulacjach.
19:15 – 19:45 Networking, luźne rozmowy i poczęstunek
19:45 – 20:50 Bartosz Ratajczyk – „A dlaczego ten serwer znowu nie rozumie?!” – czyli jak postępować z krnąbrnym zapytaniem?
SQL Server potrafi nas zaskakiwać przy konstruowaniu planów zapytań. Czasami wybiera (wg nas) mało optymalne ścieżki, albo niespecjalnie dobrze określa liczbę rekordów, przez co kończymy np. z Nested Loops zamiast Hash Match Na sesji pokażę Ci dlaczego tak się dzieje i jak możemy podsunąć kilka wskazówek (niekoniecznie HINTów), żeby SQL Server zadziałał lepiej. Będzie to, co tygrysy lubią najbardziej – analiza indeksów, zmienne, CTE, szacowanie selektywności i inne zabawy ze statystykami. Sesja celująca w poziom średnio i bardziej zaawansowany, ale z łagodnym wprowadzeniem dla początkujących.
Bio: Tomasz Gołaszewski
Architekt danych zafascynowany IT i programowaniem od wczesnych lat szkolnych. Wybrał analizę danych jako specjalizację i pracę z SQL Server. Doświadczenie pozyskał budując hurtownie danych i procesy transformacji danych zorientowane na konkretne potrzeby biznesowe.
Bio: Bartosz Ratajczyk
Deweloper, architekt, czasem administrator baz danych związany głównie z platformą danych SQL Server. Optymalizuje zapytania, pakiety SSIS, automatyzuje kiedy tylko może wykorzystując PowerShell. Od czasu do czasu prowadzi szkolenia, warsztaty, czy prezentacje na konferencjach i lokalnych grupach użytkowników. Od pięciu lat związany z 7N
Wstęp wolny, ale konieczna jest rejestracja, która skończy się w dzień spotkania, przed południem.
Zapraszamy do zgłaszania swoich sesji. Jeśli wiecie coś, czego inni nie wiedzą, lub chcecie zgłębić temat, którego jeszcze nikt na naszej grupie nie przedstawiał: piszcie na warszawa@datacommunity.pl
Pamiętajcie, że zostały tylko jeszcze dwa spotkania, aby pokazać się z sesją i mieć szansę na wygranie wejściówki na SQLDay.
Zapraszamy,
Michał i Hubert