103. Spotkanie PLSSUG Warszawa

2017-02-07 Michał Krużel Warszawa

Skoro w poprzednim miesiącu przy pomocy Michała oraz Marka pomajstrowaliśmy trochę przy relacyjnym silniku MS SQL Server to teraz czas na szczyptę Business Intelligence. Tym razem zobaczymy trzy sesje, ale za to krótsze, w których rozszyfrujemy takie pojęcia jak SCD, KPI lub też hierarchie niezrównoważone.

Agenda:

18:00 – 18:15 Powitanie

18:15 – 18:35 Daniel Stawicki – „KPI w SSRS w praktyce”

Abstrakt:
Większość osób słyszała już o nowości, jaką są KPI w SSRS. Jest to funkcjonalność ciepło przyjęta przez użytkowników biznesowych i warta stosowania. Na podstawie własnych doświadczeń postaram się pokazać, na co warto zwracać uwagę przy ich tworzeniu i utrzymaniu.

18:40 – 19:00 Bartosz Ratajczyk – „SCD Wizard w SSIS to nie do końca dobry pomysł”

Abstrakt:

Slowly Changing Dimension (SCD) to wymiar przechowujący w ramach hurtowni danych obecne i/lub historyczne wartości zmieniające się w czasie. W ramach procesu ETL możemy zaimplementować jego obsługę na kilka sposobów, a w przypadku SQL Server Integration Services (SSIS) możemy zauważyć dedykowaną do tego kontrolkę “Slowly Changing Dimension”. Czy jej użycie jest dobrym pomysłem? Na tej krótkiej sesji postaram się Was przekonać, że raczej nie, pokazać dlaczego i zaproponować alternatywy. Sesja kierowana do osób, które tylko słyszały, że jest taka kontrolka w SSIS ale nie należy jej używać (ale nie wiadomo dlaczego), do osób, które jeszcze nigdy o kontrolce nie słyszały oraz do osób, które słyszały o SCD i chcą w ramach SSIS skorzystać z gotowego rozwiązania.

19:00 – 19:20 Networking, luźne rozmowy, może poczęstunek

19:20 – 20:20 Hubert Kobierzewski – Nowości w przyszłej wersji SQL Server Analysis Services

Abstrakt:

Będzie dość treściwie: hierarchie niezrównoważone, ulepszony drillthrough, zmiany w bezpieczeństwie, migrowanie z Power BI, itp. A to wszystko wokół Tabular mode w SSAS.

Wstęp wolny, ale konieczna jest rejestracja z pełnym imieniem i nazwiskiem. Microsoft zmienił nieco zasady wstępu dla grup i zaostrzył wymogi bezpieczeństwa. Od tego spotkania jesteśmy zobowiązania do przekazania listy uczestników, a sam wstęp rozpoczyna się dopiero na 10 minut przed spotkaniem.

 

Zapraszamy do zgłaszania swoich sesji. Jeśli wiecie coś, czego inni nie wiedzą, lub chcecie zgłębić temat, którego jeszcze nikt na naszej grupie nie przedstawiał: piszcie na warszawa@plssug.org.pl