82. Spotkanie Data Community Katowice

2018-09-12 Andrzej Kukuła Katowice

Zapraszamy na pierwsze po wakacjach spotkanie naszej grupy! Tym razem mamy dla Was dwóch prelegentów “in person” – Grzegorz Stolecki i Tomasz Krawczyk. Tradycyjnie będzie też pizza, kawa i networking.

UWAGA! UWAGA! Prosimy o wpisanie się na nową – dedykowaną dla naszego regionu – grupę Meetup. Pozwoli ona Wam otrzymywać informacje tylko o katowickich spotkaniach, a nie Data Community z całego kraju, jak dotychczas. Spowoduje też, że łatwiej będzie nas znaleźć ludziom, którzy szukają lokalnych grup (dotąd było nas widać jako Wrocław). Oto link:
https://www.meetup.com/Data-Community-Katowice.

Zachęcamy też do polubienia profilu Data Community Poland na Facebooku https://www.facebook.com/DataCommunityPoland/ i do dyskusji na grupie https://www.facebook.com/groups/DataCommunityPoland/

Spotykamy się w czwartek 27 września 2018 r. o 17:55 siedzibie Altkom S.A. w Katowicach, ul. Opolska 22. Lokalizacja na mapie: https://goo.gl/maps/EVRb12QqiBF2

Agenda

17:55 – 18:00 — Powitanie, rozpoczęcie spotkania
18:00 – 19:00 — Grzegorz Stolecki – Reporting Services Predictive Maintenance
19:00 – 19:30 — Przerwa integracyjna, networking
19:30 – 20:30 — Tomasz Krawczyk i Sebastian Zęderowski – Wprowadzenie do Interactive Queries dla rozwiązań Big Data
20:30 – 20:40 — Zakończenie spotkania.

Rejestracja — wstęp wolny, ale bardzo prosimy o rejestrację na stronie https://www.meetup.com/Data-Community-Katowice/events/254623156/

Grzegorz Stolecki – Reporting Services Predictive Maintenance

W trakcie sesji zademonstrowane zostanie wykorzystanie Power BI oraz języka R do zapobiegawczego monitoringu usługi Reporting Services. Omówimy dostępne źródła danych (logi SSRS), sposób przygotowania danych do analizy (bo najcenniejsze dane nie są podane wprost na tacy) oraz zastosowanie modeli uczenia maszynowego do analizy oraz przewidywania problemów związanych z funkcjonowaniem usługi.

Tomasz Krawczyk i Sebastian Zęderowski – Wprowadzenie do Interactive Queries dla rozwiązań Big Data

Według szacunków w ciągu najbliższych 7 lat liczba wygenerowanych danych osiągnie poziom ponad 163 Zetta byte’ów. Aby sprostać wciąż rosnącym wymaganiom związanym z przechowywaniem oraz przetwarzaniem tak dużych zbiorów danych, dotychczas dominująca architektura SMP (Symmetric Multi-Processing) zostaje rozszerzana o rozwiązania oparte o architekturę MPP (Massively Parallel Processing). Szczególną rolę ogrywają tutaj systemy pozwalające na dostęp do dużych zbiorów danych w trybie “Interactive”, z wykorzystaniem języków deklaratywnych takich jak np. SQL.

W trakcie sesji zrobimy przegląd istniejących rozwiązań umożliwiających dostęp do dużych zbiorów danych w trybie “Interactive Queries”, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są dostępne w chmurze Azure takich jak Spark SQL, Hive, Hbase+Phoenix czy Azure Datawarehouse.

 

Zapraszamy do rejestracji i do zobaczenia!