72. Spotkanie Data Community Katowice

2017-05-19 Andrzej Kukuła Katowice

Logo Data Community

Witamy serdecznie w świetnej atmosferze po konferencji SQLDay! Jedną z ważniejszych rzeczy jest zmiana w naszym Stowarzyszeniu: zmieniamy się z Polish SQL Server User Group na Polish Data Community. Chcemy być społecznością otwartą na wszelkie metody przechowywania, analizy i wizualizacji danych.

Zapraszamy serdecznie na majowe spotkanie. Tym razem w sesji online będzie Jakub Szymaszek – członek grupy produktowej SQL Server odpowiedzialny za funkcjonalność Always Encrypted oraz na miejscu Adrian Chodkowski. Jak zwykle oferujemy też pizzę i możliwość spotkania znajomych lub nowych członków społeczności.

Spotykamy się nieco wcześniej – w czwartek 25 maja 2017 r. od 17:45 w Altkom Akademia w Katowicach, ul. Opolska 22, piętro III (wejście obok klubu SPIŻ Katowice, w windzie proszę nacisnąć przycisk IIIA). Lokalizacja na mapie: https://goo.gl/maps/EVRb12QqiBF2

Agenda

17:45 – 17:50 — Powitanie, rozpoczęcie spotkania
17:50 – 18:50 — “Hekaton – czyli o co chodzi w in-memory OLTP” – Adrian Chodkowski
18:50 – 19:10 — Przerwa integracyjna, networking
19:10 – 20:30 — “Always Encrypted in SQL Server and Azure SQL Database” – Jakub Szymaszek (sesja on-line)
20:45 – 20:50 — Zakończenie spotkania.

Rejestracja — wstęp wolny, ale bardzo prosimy o rejestrację na stronie https://www.meetup.com/PLSSUG/events/240107641/.
Hekaton – czyli o co chodzi w in-memory OLTP

Przechowywanie i przetwarzanie danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej stało się standardem jeśli chodzi o bazę danych SQL Server i usługi z nią związane. Microsoft od lat wprowadza nowe funkcjonalności in-memory umożliwiające sprawną analizę danych takie jak indeksy Columnstore czy silnik xVelocity zaimplementowany w Power BI, Tabular czy chociażby Power Pivot. Jednakże technologie in-memory nie są przewidziane tylko i wyłączenie do zadań analitycznych – wraz z SQL Server 2014 pojawił się Hekaton czyli  przetwarzanie w pamięci operacyjnej radzące sobie z obciążeniem OLTP. Ponadto wersja 2016 zniosła niektóre ograniczenia dzięki czemu technologia ta może znaleźć zastosowanie w wielu organizacjach.  Podczas sesji przedstawiony zostanie schemat działania memory optimized tables, hash i range indeksów oraz natywnie kompilowanych procedur składowanych. Całość okraszona zostanie zestawem demonstracji przedstawiających zalety jak i wady omawianych technologii.

ADRIAN CHODKOWSKI

Ekspert z zakresu platformy danych i business intelligence. Posiadacz licznych certyfikatów takich jak MCP, MCSA, MCSE związanych z platformą danych Microsoft i rozwiązań Business Intelligence.  Na co dzień pracuje w charakterze konsultanta z całym przekrojem narzędzi firmy Microsoft -od optymalizacji baz OLTP po pisanie skryptów w języku M w katowickim oddziale firmy JCommerce. Uwielbia dzielić się wiedzą dlatego też dużo pisze i mówi na tematy związane z technologiami platformy danych Microsoft. Główny organizator i mentor pierwszego hakatonu poświęconego platformie danych Microsoft o nazwie SiriusCoding, autor bloga seequality.net. W sferze zawodowej interesują go przede wszystkim technologie związane z przetwarzaniem i składowaniem danych.
Always Encrypted in SQL Server and Azure SQL Database

Join us for an overview of the built-in security features in SQL Server and Azure SQL Database and for a deep-dive presentation of Always Encrypted – an industry first technology that enables Database Engine to perform computations on sensitive data without ever having access to the data in plaintext. Always Encrypted makes encryption transparent to applications. An Always Encrypted-enabled driver installed on the client computer achieves this by automatically encrypting and decrypting sensitive data inside the client application. In this session, we will look into the details of client-server interactions while processing queries targeting encrypted columns, to understand how encryption transparency is provided to client applications and to evaluate performance implications of encryption. The session will include live demos of how to set up Always Encrypted and the latest additions in Always Encrypted tooling: online encryption in PowerShell and parameterization of Always Encrypted in SQL Server Management Studio. (sesja będzie prowadzona po polsku).

JAKUB SZYMASZEK

Pracuje jako Program Manager w Grupie Systemów Baz Danych w Microsoft w Redmond od 2010 roku. Odpowiedzialny m.in. za technologie bezpieczeństwa danych w SQL Server i Azure SQL Database: Always Encrypted, Azure Active Directory Authentication (SQL Database), system monitoringu (SIEM) w SQL Database. Uczestniczył jako prelegent w licznych konferencjach takich jak SQL PASS, Ignite i Microsoft Technology Summit. W latach 1999-2010, Jakub był konsultantem w firmach Saleforce i Borland Software, i prowadził projekty oraz szkolenia w dziedzinie aplikacji SaaS, systemów zarządzania cyklem życia aplikacji i technologii middleware. Do 1999 roku, związany z Instytutem Informatyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie był pracownikiem naukowym i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych.
Zapraszamy do rejestracji i do zobaczenia!