65. spotkanie PLSSUG Kraków

2017-04-17 Michał Sadowski Kraków, Spotkania

Zapraszamy na spotkanie krakowskiej grupy PLSSUG

KIEDY
26 kwiecień (środa) godz. 17:45

AGENDA
17:30 – 17:45 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
17:45 – 18:45 Encryption in SQL Server – Michał Sadowski
18:45 – 19:00 Pizza Time, Networking
19:00 – 20:00 DAX jako język zapytań do bazy danych – Grzegorz Stolecki

MIEJSCE
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Al. Kijowska 14, sala 13K (parter)

REJESTRACJA
Wymagana jest bezpłatna rejestracja na spotkanie:
https://www.meetup.com/PLSSUG/events/234317126/

DAX jako język zapytań do bazy danych
Dla projektantów rozwiązań analitycznych niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej fizycznej reprezentacji danych. A wybór jest szeroki: baza relacyjna (sterty, indeksy b-tree oraz kolumnowe), baza wielowymiarowa w postaci kostek OLAP lub tabelaryczna, dodatkowo jeszcze JSON i różnego rodzaju bazy NoSQL. Każda z nich ma swoje wady i zalety, także wybór to wypadkowa wymagań oraz możliwości.
Na spotkaniu przyjrzymy się wykorzystaniu modeli tabelarycznych oraz języka DAX do pracy z danymi. Omówimy jakie korzyści płyną z zastosowania DAX oraz z jakimi problemami należy się liczyć.

Grzegorz Stolecki
Swoją przygodę z informatyką rozpoczynał 30 lat temu pisząc programy w języku BASIC na domowy komputer Commodore C64. Na stałe związał się jednak ze światem baz danych relacyjnych i wielowymiarowych, przechodząc stopniowo od dBase i Clipper poprzez ulubiony SQL Server aż do big data i NoSQL.
Od lat dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia zajmuje się fascynującym światem uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu aplikacji analitycznych i raportowych szczególnie w obszarach planowania, budżetowania, controllingu oraz analiz finansowych. Jako konsultant z pasją pomaga dbać o wydajność serwerów oraz krótki czas wykonywania zapytań.
Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na prowadzonych przez siebie szkoleniach i warsztatach. Aktywny prelegent na konferencjach SQL Day i innych spotkaniach branżowych. Można go często spotkać na spotkaniach Polish SQL Server Group. W latach 2009 – 2016 nagradzany przez Microsoft tytułem Most Valuable Professional w obszarze SQL Server i Data Platform.