56 Spotkanie PLSSUG Warszawa

2011-09-26 Krzysztof Stachyra Spotkania, Warszawa, Wydarzenia

Zapraszamy na 56. spotkanie PLSSUG Warszawa. Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 6 października o godz. 18:00 w siedzibie firmy Microsoft w Warszawie (Al. Jerozolimskie 195A). Spotykamy się w pierwszy czwartek miesiąca.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Agenda spotkania:

17:50 – 18:00 Zbieramy się w sali (duża aula)
18:00 – 18:10 Rozpoczęcie spotkania
18:10 – 19:30 Włodzimierz Bielski – Tryb tabelaryczny w Analysis Services “Denali”

Abstrakt:

Jedną z nowości w Denali jest nowy tryb działania Analysis Services.
Oprócz klasycznego trybu wielowymiarowego, dostajemy do dyspozycji nowy tryb tabelaryczny, wywodzący się w prostej linii od znanego z PowerPivota silnika Vertipaq.
Z punktu widzenia dewelopera, oznacza to nowe możliwości, ale i nowe wyzwania – w miejsce znanego paradygmatu opartego o kostki i MDX, mamy zbiór powiązanych tabel oraz język DAX.

Nowe możliwości SSAS nie oznaczają bynajmniej, że klasyczny OLAP stracił rację bytu.
Obydwa modele mają nieco inny obszar zastosowań, zaś wybór jednego z nich zależy od specyfiki projektu, częstotliwości zmian czy rozmiaru danych.

Podczas sesji zaprezentuję podstawy tworzenia rozwiązań SSAS w trybie tabelarycznym. Omówię składnię języka DAX oraz jego praktyczne zastosowanie.
Wreszcie wspólnie zastanowimy się, w jakich sytuacjach właściwy będzie wybór trybu tabelarycznego, a w jakich klasyczny tryb wielowymiarowy będzie bardziej odpowiedni.

19:30 – 19:45 Przerwa
19:45 – 21:00 Hubert Kobierzewski – Gdy DQS czuwa nad naszymi bazami…

Abstrakt:

Zgromadzone dane na naszych serwerach mogą być jak uprawa na polu. Jeśli nie będziemy ich pielęgnować to zarosną chwastami, plon zmarnieje i nasze hektary nie dadzą obfitych kwintali. Wstyd się będzie pokazać na okolicznych dożynkach.

W nadchodzącej wersji SQL Server zwanej “Denali” ministrowie z Redmond oddają nam nowe narzędzie do “odchwaszczania” danych zwane Data Quality Services. Na tej sesji dowiemy się, iż do jego stosowania nie będzie wymagane prawo jazdy na ciągniki rolnicze, a nasze gleby jednak okażą się być wysoce urodzajne. Zobaczymy również jak proste prace wyrywania chwastów uda nam się zlecić chłopom małorolnym podczas, gdy sami będziemy mieli więcej czasu na podziwianie siły naszej gospodarki.