50. spotkanie PLSSUG Kraków

2015-11-30 Michał Sadowski Kraków, Spotkania

Serdecznie zapraszamy na 50. spotkanie PLSSUG Kraków.

KIEDY
16 grudnia (środa) godz. 17:45

AGENDA
17:45 – 18:00 Rozpoczęcie spotkania, sprawy organizacyjne
18:00 – 19:00 R – język nowoczesnej analizy danych – Bartosz Sękiewicz i Zygmunt Zawadzki
19:00 – 19:15 Pizza Time, Networking
19:15 – 20:15 Gratulacje! Właśnie zostałeś administratorem baz danych! – Michał Sadowski
20:15 – 20:30 Zakończenie

ABSTRAKT SESJI
R – język nowoczesnej analizy danych
– R jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się języków programowania. W rankingu opublikowanym przez IEEE (IEEE SPECTRUM – The Top Programming Languages 2015) zajmuje obecnie szóste miejsce w ogólnym rozrachunku. Wydawać by się mogło, że szósta pozycja to słaby wynik – wszak większą część rynku programowania zgarniają liderzy. Jednak R jest inny. Próba napisania w nim serwera www to katorga, natomiast stworzenie aplikacji okienkowej może skutkować siwizną włosów. Dodajmy do tego dziwną obiektowość, masę niekonsekwencji w bazowych bibliotekach, która przyprawia o zawrót głowy programistów dbających o styl swojego kodu i jeszcze nie najlepszą wydajność interpretera…
Brzmi strasznie? Na pewno!
Przy tych wszystkich wadach R jest obecnie jednym z najważniejszych języków służących do analizy danych. Co więc świadczy o jego sukcesie? Dlaczego Microsoft (i nie tylko – Oracle też!) decyduje się na tak szerokie wsparcie eRa w swoich produktach (Azure, SQL Server, BI)? W jaki sposób organizacja może skorzystać integrując R w swoje środowisko? Kiedy i czy w ogóle to się opłaca? Jakie zagrożenia się z tym wiążą? Na te i inne pytania odpowiedź zostanie

Gratulacje! Właśnie zostałeś administratorem baz danych! – Na co dzień zajmujesz się programowaniem lub czymś innym nie do końca związanym z administracją bazami danych. Pewnego dnia przychodzi do Ciebie szef i oświadcza, że jako najbardziej doświadczony w SQL Server zostajesz administratorem. W jaki sposób zadbać aby bazy danych pod Twoją opieką działały optymalnie i nie spędzić na tym długich godzin (jeśli nie dni ;)). Na tej sesji dostaniesz zestaw podstawowych informacji jak zacząć oraz zestaw dobrych praktyki oraz narzędzi ułatwiających i automatyzujących większość zadań administracyjnych.

BIO PRELEGENTÓW
Zygmunt Zawadzki
na co dzień pracuje jako analityk danych w funduszu inwestycyjnym Metrum Capital, okazjonalnie konsultant w zakresie analizy danych i języka R. Lepiej nie pozwolić mu zacząć opowiadać o zaletach R, bo może nie skończyć. To samo tyczy się statystyki.
Bartosz Sękiewicz na co dzień pracuje w firmie HTA Consulting i zajmuje się m. in. budowaniem narzędzi wspierających prace analityków (Excel, VBA, R). R to jego hobby, dlatego zainicjował w Krakowie spotkania entuzjastów R o nazwie eRka. Od marca 2015 eRka stała się formalnie projektem ERKA działającym w ramach fundacji INIME. Do tej pory w ramach projektu zorganizowano 6 spotkań prelekcji, 3 maratony analizy danych (m. in. we współpracy z Onet.pl) oraz kilka innych spotkań o charakterze warsztatowym lub promującym R. Aktualne wydarzenia można śledzić na www.facebook.com/eRkaKrakow.
Michał Sadowski – lider krakowskiej grupy PLSSUG. Na co dzień zajmuję się wsparciem użytkowników biznesowych oraz administracją aplikacji finansowych opartych na MS Windows Server oraz MS SQL Server w międzynarodowej korporacji. Pomaga także w problemach wydajnościowych na poziomie bazy danych oraz aplikacji. Z technologiami firmy Microsoft związany od 2005 roku.

MIEJSCE
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Al. Kijowska 14, sala 5K (parter)

REJESTRACJA
Wymagana jest bezpłatna rejestracja na spotkanie:

http://www.meetup.com/PLSSUG/events/226587093/