29. Spotkanie Data Community Bydgoszcz i Toruń

2018-02-05 Tomasz Waloszek Bydgoszcz i Toruń

Zapraszam wszystkich na kolejne spotkanie naszej grupy w Toruniu, tym razem będzie o VBA oraz widokach w SQL Server.
Spotykamy się we wtorek 13 marca o godzinie 17.00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK, Sala S3, ul. Chopina 12/18, Toruń

Agenda:

17:00 – 18:20 — “SQL w VBA na przykładzie MS SQL Server i MS Excel”  Robert Wojtalewicz
18:20- 18:40 – Przerwa, Networking, pizza time
18:40 – 20:10 – “Widoki w SQL Server” Rafał Suchorski

SQL w VBA na przykładzie MS SQL Server i MS Excel

VBA (Visual Basic for Applications) jest językiem opartym na Visual Basic, który umożliwia pisanie własnych skryptów w m.in. aplikacjach pakietu Microsoft Office. Podstawowym przeznaczeniem takich skryptów jest automatyzacja pewnych powtarzalnych operacji lub osiągnięcie działań, które nie są możliwe przy użyciu wbudowanych funkcji programu. Za pomocą VBA możemy połączyć się z SQL Server co znacznie poszerza jego zastosowania.

Na początek Robert zaprezentuje podstawy języka VBA  w arkuszu kalkulacyjnym pakietu Office. Następnie pokaże jak połączyć się z poziomu VBE (Visual Basic Editor) z SQL Server i uruchamiać skrypty. Na koniec postara się odpowiedzieć na pytanie: “Czy mając do dyspozycji Self-service BI w Excel’u, potrzebne nam jeszcze VBA?”

Widoki w SQL Server

Sesja dla osób początkujących w SQL Server i języku T-SQL oraz dla tych, które chcą sobie przypomnieć to, o czym wiedziały, a zapomniały. W czasie spotkania Rafał powie, czym są widoki i do czego mogą być użyte. Będzie też mówił o partycjonowaniu i  indeksowaniu widoków oraz o tym jak się zastosować widoki podczas nadawania uprawnień. Będzie także parę minut o tym,  jak użycie widoków przyspieszyło zapytania w realnym środowisku. Wszystko na 20 slajdach i 8 demonstracjach, które zajmą dużo więcej czasu, niż same slajdy.

Rejestracja — wstęp wolny, ale bardzo prosimy o rejestrację na stronie: Meetup